Záhada zmizení osádky majáku

Flannanské ostrovy nebo také Sedm lovců, jak se jim říká, výrazně vybíhají do Atlantického oceánu 22 kilometrů od města Lewis na Vnějších Hebridách. Ideální místo pro záhadu, a opravdu se zde jedna úžasná záhada kolem roku 1900 odehrála.
Tato záhada se týká majáku, který po celé 20. století vysílá varovné signály, aby si lodě daly pozor na ostrůvky. Eilan More je ostrůvek, na kterém se tyčí maják, jež své světlo rozlévá z výšky 30 metrů na vzdálenost téměř 40 kilometrů. V roce 1971 byla jeho obsluha plně zautomatizována, a tak stroj nahradil tříčlennou posádku.

K této záhadné záhadě došlo v prosinci roku 1900, kdy byl maják v provozu něco přes rok. Přes zimu tam pracovali tři muži: James Ducat, Donald McArthur a Thomas Marshall. Ráno 26.prosince 1900 poté, co se kvůli špatnému počasí opozdila, dorazila na ostrov pravidelná zásobovací loď Hesperus, která zjistila, že na útesu nejsou žádné stopy po posádce. Podrobnější zkoumání odhalilo, že byli pryč už nějakou dobu: oheň v kuchyni majáku vyhasl a hodiny se zastavily. Dva z obyvatel odešli z budovy jednoznačně plně zabezpečené proti krutému Atlantiku. Uvnitř zůstala pouze jedna souprava nepromokavého oděvu, která patřila třetímu členu posádky, a dosud visela na stejném místě. Pomocný strážce Joseph Moore maják prohledal. Lampa byla v pořádku, a byla připravena k použití, avšak byla už nějakou dobu nerozsvícena.

Později se zjistilo, že o deset dní dříve u ostrova ztroskotal parník, protože maják nesvítil. Nastalo hledání posádky majáku. Moore s posádkou se vylodili ve východních docích ostrova. Zjistili, že západní dok zničila bouře. Další stopou byl už jen deník z majáku, ve kterém je poslední zmínka o sílící bouři.
Někteří divočejší teoretikové navrhovali, že tři muži byli uchváceni obrovským ptákem nebo staženi do moře obrovitou chobotnicí. Také se nabízí vysvětlení, že jeden strážce zabil své dva společníky a pak spáchal sebevraždu. Další vysvětlení, trochu lepší, přináší dcera Jamese Ducata, která vypráví, že tehdy byla zima hodně krutá a mohlo se stát, že dva strážci šli ven obhlédnout situaci a jejich kolega na majáku viděl velkou vlnu, která se blíží. Neoblečený vyběhl ven, aby varoval své kolegy, ale šel smrti vstříc a byl smeten do moře se svými kolegy.

Čtěte také:

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!