Bermudský trojúhelník vyřešen?

Bermudy vytlačily nad hladinu sopky
Kolébkou Bermudského trojúhelníku je propast

Vědci z různých zemí, např. Alexandr Sobolev z Ústavu geochemie a analytické chemie Ruská akademie věd (GEOKHI RAS), Esteban Gazel z Cornell University (Department of Earth and Atmospheric Sciences), aj., důkladně studovali horniny, vytěžené v roce 1972 z vrtu v zaniklé sopce na jednom z Bermudských ostrovů. Nalezené izotopy, stopové prvky a stopy vody jsou charakteristické, jak je nyní známo, pro hlubší vrstvy Země – ty, které jsou 400-650 kilometrů pod povrchem. Odtud – z takzvané přechodové zóny, oddělující horní a dolní pláště, roztavená skála nalila lávu ze sopek, které se objevily a nakonec tvořily Bermudy. Stalo se to asi před 30 miliony let. Podrobně o tomto procesu a jeho důsledcích – referovali ve vědeckém časopise Nature (1), stručně – na portálu Science Alert. (2)

Hloubka, ze které se Bermudy „vynořily“, vědce překvapila. Koneckonců, dříve se věřilo, že na povrch se z takové hloubky nemůže nic dostat. Maximum, odkud se může dostat pevnina vynořit – je z horního pláště, který je mnohem výše. Například Havajské ostrovy vznikly z lávy, kterou procesy vytlačily z hloubky 200 kilometrů.


Obr.2 Roztavená skála, která tvořila Bermudy, vystoupala z neuvěřitelné hloubky

Nyní se vědci snaží zjistit, které mechanismy vedly k tvorbě silných vzestupných toků z přechodové zóny, a přemýšlejí, zda se takovéto poruchy mohou opakovat. Se všemi, jak se říká, katastrofálními následky.

Šestihranné mraky a vzduchové bomby

Není vyloučeno, že původ Bermud je spojen se záhadnými jevy, které se vyskytují v notoricky známém bermudském trojúhelníku. Tam, například, vznikají hexagonální mraky. Objevil je na snímcích z vesmíru Dr. Steve Miller z univerzity v Coloradu – meteorolog – specialista na analýzu satelitních snímků. Radarová měření ukázala, že rychlost větru pod šestiúhelníky dosahuje 280 kilometrů za hodinu. Ten fouká v nárazech – někdy směřuje od shora dolů s takovými vzduchovými bombami, které zvedne vlny až 15 metrů vysoké.

Obr.3, 4  Šestihranné mraky nad Bermudským trojúhelníkem

Šestihranné mraky

Není známo, odkud hexagonální mraky pocházejí. Ale podle Steve se náhle objevily, a potopily lodě. A pokud letadlo bude zasaženo vzduchovou bombou – utopí se, prudce klesne dolů. Kdo ví, náhlé tajemné zmizení lodí a letadel v Bermudském trojúhelníku jsou s tímto jevem spojeny. A sám jev je vyvolán určitými procesy v hlubinách.

Obří bubliny

Australští oceánografové – profesor Joseph Monaghan a jeho kolega David May z Monash University v Melbourne – navrhli, že metanové hydráty, nahromaděné na dně oceánu mohou být uvolněny, vytváří obří bubliny, které se rozšiřují a stoupají k povrchu.

Vědci modelovali tento proces na počítači. A dokázali, že každá loď, zasažená metanovou bublinou může okamžitě ztratit svůj vztlak a zmizet v hlubinách. A bublina, stoupající do atmosféry, je schopna srazit i letadlo. Při experimentech v bazénu klesly modely lodí na dno a klesly do bublin.

Obr.5 Vražedné bubliny mohou potopit lodě v Bermudském trojúhelníku…

Podle alternativní verze uniká plyn ze dna jen po malých bublinách. A ty vytváří místo v blízkosti hladiny, které má menší vztlak než voda bez bublin. A výsledek je stejný jako u velké bubliny: loď ztrácí vztlak a klesá ke dnu.

Odkazy

(1) Esteban Gazel a kol.:  Sampling the volatile-rich transition zone beneath Bermuda. Nature volume 569, pages398–403(2019), 15.5.2019. Online: https://www.nature.com/articles/s41586-019-1183-6
(2) Starr, M.: Geologists Just Discovered a Source of Volcanoes Deeper Than Ever Before. ScienceAlert, 20.5.2019. Online: https://www.sciencealert.com/geologists-have-just-discovered-a-new-way-volcanoes-can-form

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 2994

error: Kopírování zakázáno!