Moreaki — kamenné koule Nového Zélandu

Balvany Moeraki (Moreaki Boulders) – velmi velké balvany kulového tvaru o průměru 0,5 až 2,2 metru, leží na pláži Jižního ostrova Nového Zélandu na pobřeží Tichého oceánu, poblíž rybářské vesnice a letoviska Moeraki.
Celkový počet těchto koulí je podle odhadů několik set. Tato skupina balvanů pokrývá pobřežní pás písku na pláži Koekohe po délce asi 300 metrů.

Koule se samozřejmě staly oblíbenou turistickou atrakcí.

Novozélanďané si o těchto koulích vyprávějí různé pověsti.

Podle legendy domorodých obyvatel Polynésie Maorů se jedná o koše na potraviny a dýně po pádu velké plachetnice Arai Te Uru.

Podle novodobých názorů jde o zkamenělá vejce dinosaurů.

Další populární verze je přistání mimozemšťanů, kteří nakladli vejce, ale nepřežili těžké pozemské klima.

Skutečnost je, samozřejmě, úplně jiná…

V obrázkové knize, která se prodává v blízké obci, se píše, že asi před 60 milióny lety, si tehdejší novozélandští ichtyosauři ulevili do teplých vod oceánu.

Hromada výkalů se ponořila do blátivého bahna, byla pokryta pískem a pohybem vody se na ni nabalovaly další a další vrstvy, a obrušovala se do kulovitého tvaru.

Po miliony let probíhaly kolem hromady výkalů postupně procesy zhutňování, cementování, konkrementace a krystalizace minerálů.

V miocénu, asi před 15 miliony lety, se zde mořské dno zvedlo nad hladinou moře a eroze vytvořila novou krajinu.

Výsledkem bylo, že se vytvořily pevné sférické útvary, které byly vypláchnuty z mělčích vrstev, po odplavení lehčích usazenin, a zůstaly ležet na břehu Tichého oceánu, na místě, kterou později Angličané a další osadníci nazvali Nový Zéland.

Kameny samozřejmě zkoumali i geologové, za pomoci množství přístrojů. Kulovité balvany se skládají z písku, hlíny a bahna, které jsou ze slinutého kalcitu.

Samozřejmě toto není jediné místo s takovými kulovitými balvany. Na Novém Zélandu existují ještě dvě další lokality.

V různých modifikacích vzniku a vytváření jsou takové kamenné koule k nalezení například v Kostarice, Izraeli, USA, Kanadě a dalších zemích, včetně Ruska.

Foto: AirPano

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 3114

error: Kopírování zakázáno!