Podivné útvary na snímcích z Marsu (13)

Na Marsu je záhadná plocha, vydlážděná kamennými deskami.

Silnice na Marsu ?

Výzkumníci z Univerzity v kanadském Toronto objasnili, kde se na Marsu vzaly podivné útvary, které vypadají jako umělé.

Obr. 1 Mars – kdo tu vydláždil cestu?

Od června 2004 robot Oportunity předal na Zemi fotografie s kameny obdélníkového tvaru, naplocho uložené v řadách. Vypadá to jako trosky starověké silnice.  Snímek (PIA06317) je na oficiálním webu (1), ale NASA žádné komentáře ke snímku nevydala.

Podobné struktury jsou ale i na Zemi. Například legendární silnice obrů „Giant Causeway“ v Severním Irsku nebo „Sloupy ďábla“ – Devil’s Postpile v Kalifornii.

Obr. 2 Cesta Gigantů (nebo Obrovy schody) v Irsku

Obr. 3

Některé vypadají jako most, některé jako sloupy. V Čechách jsou nazývány „kamenné varhany“ (např. Panská skála u Kamenického Šenova). Jde však o strukturu starou desítky milionů let. Tajemství geometrických tvarů, nad kterými si geologové lámali hlavu téměř 300 let, odhalili kanadští fyzikové.

Obr. 4 Ďábelské sloupy v Kalifornii

Lucas Goring a Stephen Morris přijali za základ hypotézu, že tyto tvary vznikly jako výsledek tuhnutí lávy. A ověřili to velmi originálním způsobem – díky škrobu, vody a ohně. Různě zahřáté směsi škrobu s vodou, vědci ochlazovali různě rychle. Výsledkem byly téměř stejné hranoly a desky jako v přírodě. Pouze menší.

Obr. 5

Vědci modelovali proces vzniku „varhan“ na škrobu. Jak píší badatelé ve své zprávě, čím pomalejší je chladnutí směsi (v reálném světě – lávy), tím tvrdší jsou desky nebo sloupy. Goring a Morris dostali šestiúhelník. Na Marsu jsou obdélníkové desky. Ale podle mínění vědců může láva ztuhnout do různých tvarů. A počet hran v nich se může lišit.

Je známo, že sopky na Rudé planetě byly. Je tedy možné, že stejné obdélníkové panely představují vrchol umění, kterého je láva schopna.

Obr.6 Ďábelská stěna ve Skotsku

Odkazy

(1) Target is Mars (and available satellites). Photojournal. Internet: http://photojournal.jpl.nasa.gov/targetFamily/Mars

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 878

error: Kopírování zakázáno!