Co byl skutečně „tunguzský jev“? (7)

Ani meteorit, ani kometa, tím méně Nikola Tesla neměl nic společného s obrovskou katastrofou, k níž došlo 30.června 1908 na Sibiři.

A nakonec to nejdůležitější – tajemství tunguzského fenoménu je plně objasněno

Závěrem může být jen to, že šlo o přírodní jev pozemského druhu.

Každý velké zemětřesení je jedinečné a silné zemětřesení na Tunguzce je jedinečné svým vlastním způsobem.

Zemětřesení číslo 1536, velikosti asi 8 jednotek provázel výtrysk elektromagnetického záření v nitra Země, což vyvolalo kulový blesk s celkovou energií 20 megatun TNT, který skončil svou existenci explozí.

Vytvoření takových rekordních kulových blesků lze vysvětlit díky přítomnosti trubek z prastarého vulkánu, což zformovalo elektromagnetické záření do potřebného tvaru. Před začátkem zemětřesení, a pak – po explozi kulových blesků.

Záře na obloze před zemětřesením bylo způsobeno zvyšujícím se napětím v litosféře a tomu odpovídajícímu výtrysku toku elektromagnetického záření k vybuzení ionosféry. Po zemětřesení rychle začalo klesat.

A jaké koule létaly po obloze?

Takové obvykle létají při mnoha zemětřeseních. Tunguzských koulí různých barev bylo několik a létali v několika směrech, ale nikoli náhodně, ale nad místními aktivními tektonickými zlomy.

 

Obr. 11. Obyvatel Stavropolského kraje Artěm Simakov vyfotografoval světelný jev před zemětřesením v roce 2007

Toto vysvětlení, na rozdíl od všech ostatních známých hypotéz, odpovídá naprosto všem objektivním okolnostem tohoto jevu a není v rozporu s žádnou z nich. To potvrzuje platnost tohoto vysvětlení.

To znamená, že tajemství tunguzského fenoménu je plně objasněno. Ale to neznamená, že ho není třeba dále studovat. Naopak, odhalení tajemství zaměří úsilí mnoha výzkumníků k dalšímu studiu procesů probíhajících na naší planetě zvané Země.

Závěr

 ***

 Líbil se vám článek a celý web?

Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 381

error: Kopírování zakázáno!