Jak vypadal Achnaton

Pyramidy nejsou jedinou záhadou starého Egypta. Náhlou náboženskou revoluci zahájil faraon Achnaton (1), manžel neméně známé Nefertijti (2) a možná strýc nebo otec faraóna Tutanchamóna (3). Jeho lebka byla podivně protáhlá vzad, její objem byl 1,5 krát větší, než u dnešních lidí. Vypadal vůbec podivně – pavoučí prsty, široká pánev jako u ženy, přitom úzká hruď, plochá chodidla.

Tak zobrazovali Achnatona jeho současníci. Jeho ostatky, nalezené v roce 1907, byly silně poškozeny, ale lebka nevzbuzuje pochybnosti – je skutečně vejcovitě protáhlá. I když si vědci nejsou dodnes jisti, že ostatky náleží skutečně jemu. Pokud jsou jeho, mohl Achnaton trpět různými genetickými mutacemi. Mohl mít třeba tzv. Marfanův  syndrom (4), který prodlužuje končetiny, protahuje lebku, způsobuje pavoučí prsty.

Mohlo jít také o Klinefelterův syndrom (jedná se o genetické postižení, kdy genotyp muže je XXY místo normálně vyskytujícího se XY) (5), způsobený nadměrným vylučováním ženských hormonů, které daly Achnatonovi ženský vzhled (tzn. gynekomastie).

Dále Frőlichův syndrom (6) způsobuje usazování tuku v hýžďových partiích a na bocích jako u žen. A protáhlou lebku mohlo způsobit to, že Achnatonovi příliš brzo srostly lebeční kosti.

Ovšem domněnkám o tom, že faraón byl pouze od puberty nemocným chlapcem, brání pouze dvě námitky. Všechny tyto syndromy se obyčejně spolu nesetkávají. Muži s takovým syndromem bývají impotentní, s mikroskopickými pohlavními orgány.

Achnaton však byl mimořádně plodný, s velkým harémem. Měl dvě oficiální ženy a s nimi celou desítku dětí. Jen krasavice Nefertijti s ním měla 6 dětí. Tutanchamón byl zřejmě syn druhé ženy, o které víme málo, pouze jméno Chia. I když se o otcovství Achnatona vedly mnohé spory, ženský vzhled Tutanchamóna by mohl být dostatečným důkazem.

Dokonce i dvě Achnatonovy dcery se staly jeho souložnicemi. Další dcera se stala jeho manželkou.

Z toho je zřejmé, že Achnaton byl mužem, který si nedělal s incestem žádné starosti, stejně jako jeho mnozí předchůdci. O mutacích, které by mu znemožnily plnit mužské povinnosti, se nedá vůbec mluvit.

Odkazy

(1) Achnaton. Wikipedia, Internet:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Achnaton
(2) Nefertiji. Wikipedia, Internet: http://cs.wikipedia.org/wiki/Nefertiti
(3) Tutanchamon: Wikipedia, Internet:  http://cs.wikipedia.org/wiki/Tutanchamon
(4)  Marfanův  syndrom. Wikipedia, Internet: http://cs.wikipedia.org/wiki/Marfan%C5%AFv_syndrom
(5)  Klinefelterův syndrom. Wikipedia, Internet: http://cs.wikipedia.org/wiki/Klinefelter%C5%AFv_syndrom
(6) Frőlichův syndrom. Britannica. Internet: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/220674/Frohlichs-syndrome

ZAZ č. 3/2009

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 343

error: Kopírování zakázáno!