Podivné útvary na snímcích z Marsu (35)
Je na Marsu život? Ne, byl zničen jadernou válkou
Snímky z Marsu odhalují zkázu
Fotografie povrchu Marsu, oblasti s názvem Arabia Terra, která byla pořízena v roce 2002 přístrojem Global Mars Surveyor, stále inspiruje nadšence. Na sociálních sítích je pravidelně zveřejňována a pokaždé vyvolává upřímný zmatek.
Ve skutečnosti je zde proč žasnout – obrázek ukazuje obrysy nějaké struktury geometrického tvaru. Buď základ vykukuje zpod písku, nebo se zbytky stěn mírně zvedají. Dohromady tvoří dokonale plochý obdélník o rozměrech asi 1500 x 1800 metrů.
V levém dolním rohu stavby lze odhadnout pozůstatky jisté vystupující struktury, podobné vstupnímu portálu. Kousek vpředu jsou vidět zbytky sloupů.
Obr. Ruiny mohly být odhaleny písečnými bouřemi, které čas od času zuřily po celém Marsu.
Jsou skeptici, kteří si nevšimnou ničeho kromě občasné hromady kamení. Těch je ale málo. Většina lidí nemá žádné pochybnosti: na obrázku jsou ruiny starověké umělé stavby. A jak jinak si vysvětlit jeho správný tvar? Vždyť příroda není schopna něco takového vytvořit sama, bez zásahu inteligentních bytostí s krumpáči a lopatami.
Obrovský, ale osamělý dům stojící uprostřed marťanské pouště? Nestačí to na stopy inteligentního života? Jsou tu ale i další. V roce 2011 v oblasti Atlantis Chaos vyfotografovala sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) změť struktur, připomínajících pozůstatky velkého osídlení. Takové „krajiny“ se nacházejí i na Zemi na místech starověkých orientálních měst.
Mezi pozůstatky „domů“ na Marsu je vidět jakýsi druh kopule. Stejně jako na Zemi – po bombardování Hirošimy také jako zázrakem přežila téměř celá budova s kupolí.
A na snímcích oblasti zvané Libya Montes, které byly pořízeny postupně dvěma americkými sondami – nejprve Mars Odyssey a poté Mars Reconnaissance Orbiter, viděli vědci podle svého názoru člověkem vytvořené struktury. Jak uvedli v Journal of Space Exploration.
Jeden z objevených „útvarů“, který byl označen jako „klíčová dírka“, téměř přesně připomíná pozemský předmět – opět japonský – hrobka Kofun. Tato umělá mohyla se zachovala již od 4. století našeho letopočtu. Kofun – marťanští a japonští – jsou si podobní – jak velikostí, tak proporcemi.
Obr. Pozůstatky marťanského města v Atlantis Chaos s věžemi (vlevo) a stavbami v pozemské poušti. Foto: Mars Odyssey
Marťanská Hirošima a Nagasaki?
„Důkazy o masivních termonukleárních explozích v minulosti Marsu“ byl název příspěvku, který přednesl Dr. John Brandenburg na výroční konferenci Americké fyzikální společnosti.
Brandenburg není blázen nebo hloupý ufolog. Je držitelem magisterského titulu v oboru fyziky plazmatu z Kalifornské univerzity v Davisu, disertační práce z Lawrence Livermore National Laboratory a dlouholetých pedagogických zkušeností na Floridském vesmírném institutu. Vědec vážně věří, že na Marsu kdysi existovala civilizace, která byla zničena mimozemšťany.
V roce 2011 přišel Brandenburg s hypotézou, která měla vysvětlit červenou barvu Marsu. Říká se, že se jedná o radioaktivní oxidy, které se objevily v důsledku velmi silných termonukleárních výbuchů.
Vědec připisuje stopy explozí vysoké koncentraci xenonu-129 v atmosféře a uranu a thoria na povrchu. Přítomnost těchto látek byla detekována přístroji kosmické sondy Mars Odyssey. Látky jsou podobné těm, které se objevily na naší planetě po zkoušce vodíkových – termonukleárních – bomb.
Obr. Ilustrace z vědeckého časopisu ukazují objekt podobný marťanské hrobce a skutečnou starověkou hrobku v Japonsku (vpravo nahoře).
Brandenburg věří, že z nějakého důvodu byli Marťané bombardováni nějakými neidentifikovanými mimozemšťany. Velká centra marťanské civilizace se pak nacházela v oblastech Cydonia Mensa – kde se nachází slavná marťanská Sfinga, a v Galaxias Chaos. Na těchto místech si vědec všiml kráterů po dvou explozích, které podle jeho názoru zničily veškerý život na planetě – vyfoukly do vesmíru většinu marťanské atmosféry a způsobily okyselení půdy. Jen Hirošima a Nagasaki – jen nesrovnatelně mocnější.
Ve skutečnosti však mohlo dojít k dalším explozím. Na Marsu jsou rozsáhlé oblasti, ve kterých se zdá, že se písečné duny roztály. Rozloha anomálií je více než 10 milionů kilometrů čtverečních.
Vitrifikovaný Mars byl hlášen americkými geology Briony Horganovou a Jimem Bellem z University of Arizona (Arizona State University in Tempe). Vědci viděli roztavené duny na snímcích severních oblastí planety, které vysílala sonda Mars Express.
A opět existují pozemské analogie – nálezy učiněné během vykopávek na konci 70. let minulého století na území dnešního Pákistánu. Tam, mezi ruinami starověkého indického města Mohendžodaro – centra harappské civilizace – archeologové objevili rozsáhlé oblasti roztaveného písku. Nadšenci věří, že jaderné výbuchy změnily písek na sklo. Pouze bombardování Marsu bylo mnohem silnější. A mnohem dříve. Není známo kdy. Možná před stovkami tisíc let, možná miliony.
Podle Brandenburga byla v době útoku mimozemšťanů marťanská civilizace na podobné úrovni vývoje jako naše staroegyptská civilizace – v době stavby pyramid. Proč se jim to nepodařilo? Neexistuje žádná odpověď.
Obr. Místa termonukleárních výbuchů identifikovaná Braniborskem a fotografie roztavených dun
Mohou být v marťanských pouštích města pokrytá pískem?
Věřit, že kdysi byla válka na Marsu, a dokonce i s mimozemšťany, je mírně řečeno obtížné. Byl tam vůbec život?
Obraťme se ke knize „Obtížná cesta na Mars“. Toto je monografie, která byla vydána NASA v roce 1999 v angličtině. Jejím autorem je sovětský vědec Vladimir Perminov, doktor technických věd, hlavní konstruktér pro lodě do hlubokého vesmíru z Lavočkinovy vědecké a výrobní asociace, tvůrce automatických stanic řady Venuše a Mars.
„Nenašli jsme zjevné stopy inteligentního života na Marsu, ale viděli jsme vyschlá koryta vodních toků,“ napsal Vladimir Gennadijevič. „Co se děje?“ Proč voda zmizela? Byl v minulosti primitivní nebo pokročilý život? Dnes na tyto otázky nedokážeme odpovědět. Nyní se Mars zdá být pouští bez života. Na druhou stranu víme, že v pozemských pouštích archeologové vykopávají pohřbená starověká města – mnohá jsou stále skryta pod vrstvou písku… Nelze vyloučit, že v marťanských pouštích mohou být města pokrytá pískem. Byly by důkazem dávné marťanské civilizace, která zmizela nebo se přesunula na jiné planety…“
Když se na internetu objevil obrázek ruin v Arabia Terra, Perminov byl již v důchodu. Co si myslí o pohřbených městech?
„Ne, tehdy jsem o těch městech nevěděl,“ přiznal Vladimir Gennadijevič. „Ale viděl jsem koryta obřích řek. A nemohl se vzdát myšlenky, že na Marsu kdysi byla voda. Nyní jsem si jist, že tam byl život. Nevím na jaké úrovni. Ale byl. Doufám, že se lidé dostanou na Mars a najdou po něm alespoň stopy…
Dokud jsme se tam nedostali. Stopy však byly nalezeny. I když jsou velmi kontroverzní.