Odkud přišli Američané?

V roce 1999 byl nalezen v Cactus Hill (Virginie, USA) podivný kus pazourku, který pocházel z období mezi 17.000 až 15.000 lety př.n.l. (1)

Velmi se podobal industriím z kultury Solutrean, která se vyvinula ve Francii a na Pyrenejském poloostrově mezi 22.000 až 18.000 lety př.n.l. (2)

Tento nález vedl archeology Dennise Stanforda ze Smithsonian Institutu (3) a Bruce Bradley z University v Exeteru (4) k hypotéze, že první lidé mohli dojít do Ameriky po moři z Biskajského zálivu po lodích Solutrean hypotézu (5) a založili kulturu Clovis, nejstarší v Americe. (6) Hypotéza byla publikována v časopise Nature s tím, že výsledky analýzy genomu dítěte této kultury potvrdí tuto myšlenku.

Cloviská kultura se vyvíjela mezi lety 13.000 a 12.600 př. n.l. v Severní a Střední Americe. Jsou pro ni charakteristické oboustranně plošně opracované hroty dlouhé 10 – 13 cm, a šířky asi 4 cm šířky ve tvaru vavřínového listu, s obloukovitě vyštípanou bází a mnohdy patrnými záseky od báze v ose projektilu. Materiálem je rohovec, obsidián nebo jiný, vysoce kvalitní silicit, který se těží i několik set kilometrů od sídlišť. Pro tuto kulturu je charakteristický lov velkých zvířat, jako mamut, mastodont a bizon.

První nálezy této kultury pochází z Nového Mexika v roce 1930 a v roce 1968 byl objeven na místě Anzick (Montana, USA), dosud jediné známé pohřebiště kultury Clovis. Kosti ležely pod vrstvou kamenných artefaktů a byly pokryty červeným okrem. Šlo o dítě, které žilo mezi lety 12.707 až 12.556 př. n.l. A nyní došlo k analýze jeho genomu.

„V souladu s předchozími archeologickými a genetickými studiemi, naše analýza genomu vyvrací možnost, že by kultura Clovis vznikla evropskou migrací (kultury Solutrean) do Ameriky,“ říká Morten Rasmussen z Natural History Museum v Dánsku. (7) Rasmussen a jeho tým s celkem 42 vědci z Dánska, USA, Švédska, Velké Británie a Saúdské Arábie doložili, že dítě z Anzicku bylo součástí skupiny domorodých Američanů a úzce souvisí s původními obyvateli Ameriky. Studie ukazuje, že dítě z Anzicku má předky na Sibiři, zatímco Západoevropané jsou od nich geneticky daleko.

Solutreanská hypotéza tedy padla a již nemůže být považována za důvěryhodnou alternativu k počátkům kultury Clovis nebo počátkům domorodých Američanů.

Dobrodružství v době ledové

Svět na konci doby ledové byl velmi odlišný, od toho, jak ho známe dnes. Ledovec sahal k Paříži a ke Krkonoším. Britské ostrovy byly pokryty 1,5 km vrstvou ledu a Skandinávie dokonce 3 km. Asie a Amerika byly spojeny mostem tam, kde je dnes Beringova úžina, neboť hladina moře byla díky zalednění nížeji, než dnes.

Obyvatelé Západní Evropy by se těžko dali na nejistou cestu přes Atlantik, omezený na severu ledem a v malých člunech a náhodou překročili oceán bez šance na návrat domů.

Tyto hypotézy byly propagovány v naučně populárním filmu Ice Age Columbus: Who Were the First Americans?, který uvedl Discovery Channel v roce 2005. (8)

Solutreanská hypotéza si ani tak nezískala podporu mezi vědci. Nález v Cactus Hill nebyl dostačující k prokázání zaoceánských vlivů a znalostí. V průběhu historie lidé nezávisle na sobě nalezli podobné řešení stejných problémů v různých částech světa a epoch: zemědělství vzniklo v Mezopotámii, ale také ve Střední Americe, v Andách, rovníkové Africe a jihovýchodní Asii. Pyramidy byly postaveny v Egyptě, ale i ve Střední a Jižní Americe, a nebo i jinde.

Scénář americké kolonizace doložili Jennifer Raff a Deborah Bolnick i geneticky (9): přechod přes Beringovu úžinu ze Sibiře asi před 32000 roky, expanze na východ od Beringovy úžiny. Genetický vývoj jedinečných rysů Američanů se odehrál mezi 26000 a 18000 lety př.n. K osídlení pacifického pobřeží došlo asi v 17.000 lety př.n.l. Až do příchodu Kryštofa Kolumba domorodé obyvatelstvo Ameriky neobdrželo žádný genetický příspěvek z Evropy.

Odkazy

(1) http://en.wikipedia.org/wiki/Cactus_Hill
(2) http://en.wikipedia.org/wiki/Solutrean
(3) http://anthropology.si.edu/staff/Stanford/Stanford.html
(4) http://www.primtech.net/
(5) http://en.wikipedia.org/wiki/Solutrean_hypothesis
(6) http://en.wikipedia.org/wiki/Clovis_culture
(7) http://geogenetics.ku.dk/staff/beskrivelse/?id=194577
(8) http://store.discovery.com/detail.php?a=DSC-59637
(9) http://www.nature.com/nature/journal/v506/n7487/506162a/metrics/news