UFO během první světové války

Byla nalezena svědectví očitých svědků. Z archivních dokumentů vyplývá, že tajemná letadla se objevila v hlubokém týlu Ruské říše
Zařízení, která se objevila na obloze, nebyla podobná těm, která tehdy měly válčící strany. Nešlo o letadla ani vzducholodě

Policejní archivy mnoha provincií obsahují stovky podivných telegramů, zpráv a protokolů. Vojenský personál, četníci i obyčejní občané hlásili o určitých objektech, které se v noci objevovaly daleko od frontové linie, zářily oslepujícími paprsky, snadno se vyhýbaly ostřelování a přistávaly kdekoli.

Ruský ufolog Michail Gershtein a běloruský historik Ilja Butov studovali tyto dokumenty, které pochází z let 1914-1916. A nyní ujišťují: velmi připomínají ty současné, pouze bez nyní známých výrazů – „UFO“ a „létající talíř“.

Obr.1 Telegram od generálmajora A. A. Mavrina, přijatý úřady provincie Samara.

Lidé často nazývali tajemná zařízení na obloze Ruské říše letadly nebo vzducholoděmi, a spojovali to, co viděli, s něčím více či méně známým, a v té době již existujícím. I když z výpovědí očitých svědků vyplynulo, že srovnání bylo velmi podmíněné. Takzvané letouny a vzducholodě měly po stranách různobarevná světla, výkonné světlomety, měly nejvyšší manévrovací schopnosti, a mohly se vznášet na jednom místě. Vypadaly nějak jinak – vůbec ne jako stroje, kterými se tehdy létalo.


Obr. 2 Zpráva o pozorování „osvětleného letadla“ v noci na 11. (24. srpna) 1914 v provincii Pskov.

„Předrevoluční UFO“ se také objevilo před první světovou válkou. Zatímco doba byla klidná, nezpůsobilo to velké obavy. I když noviny psaly, že některá letadla se objevila nad stanovištěm vojenských jednotek, a zářila z nebe. 26. a 27. července 1914 (dále jsou všechna data převedena do nového kalendáře) „nad Žitomirem dvě noci po sobě letělo záhadné letadlo a osvětlovalo světlometem polohu tábora vojáků.“
1. srpna 1914 vyhlásilo Německo Rusku válku. Poté bylo vše neobvyklé na obloze standardně připisováno Němcům. Již 11. srpna 1914 zaslal velitel Kazaňského vojenského okruhu, generálmajor Alexej Alekseevič Mavrin telegram úřadům všech provincií: „V oblasti okresu jsou zjevně letadla. Lety v oblasti továren byly zaznamenány několika časy v noci, a dokonce i města byla osvětlena reflektorem. Žádám vás, abyste provedli opatření k detekci letadel. Pokud je to možné, nařídit vojákům střílet na letadla.“


Obr. 3 UFO z první světové války na kresbě jednoho z očitých svědků.

Rozkaz nezabránil objevení UFO ani nad samotnou Kazaní. O den později, 13. srpna, bylo nad městem spatřeno další „letadlo“, které rychle letělo „ve velmi významné výšce“. 14. srpna, asi v 11 hodin večer, viděla skupina dělníků vedená technikem Kasjanovem nad řekou Malaja Kokshaga rychle a tiše letět černý přístroj ve tvaru doutníku. Tutéž noc obyvatelé Kazaně pozorovali „podivný nebeský úkaz: hvězda – ne hvězda, letadlo – ne letadlo… Nějaký jasný prstencový kruh se dvěma paprsky pomalu procházel oblohou ve směru od Arského pole. k ústí řeky Kazanka.“

17. srpna viděl syn policejního dozorce uprostřed v oblasti továren Paratsky osvětlené „létající letadlo“. Viděl ho i otec, který na místo dorazil. Četníci prohledali závod. Ale nic a nikdo se nenašel.

Kulky je nezabijí

Všechny pokusy sestřelit „letadlo“ byly neúspěšné. 15. srpna policie střílela na letoun letící v malé výšce nad Jekatěrinoslaví (Dněpropetrovsk). Na rozkaz velitele města vypálilo 25 četníků na zařízení dvě salvy, načež rychle vzlétlo a zmizelo.

22. září se ve stanici Razdelnaja jižní dráhy „objevilo letadlo se dvěma bílými světly, udělalo kruh nad stanicí a během této salvy bezpečnostní společnosti bylo druhé osvětleno reflektorem z letadla; poté V letadle zaznělo několik salv, druhá zamířila do stanice Veselý Kut.“

Úředník volosti třikrát vystřelil na jasně viditelné piloty letadla. Nezpůsobil žádnou škodu.


Obr. 4 Zpráva o pozorování „letadla“, které 9. (22. srpna 1914) osvětlovalo oblast v provincii Oryol.

Úřady byly obzvláště znepokojeny výskytem „letadel“ ve vnitrozemí země, kde nebyla žádná domácí letadla a nepřátelská letadla mohla létat pouze s přistáním a doplňováním paliva. Ukázalo se, že v ruském týlu operovali zrádci, kteří pomáhali Němcům.

To řekl ministr vnitra Nikolaj Alekseevič Maklakov v oficiálním telegramu z 22. srpna 1914: „Podle došlých informací se v některých oblastech říše objevila letadla, létající hlavně mimo obydlené oblasti nad sklady vojenských zásob. .. Existuje důvod předpokládat přítomnost v říši vybavené tajnými nepřátelskými leteckými stanicemi, dílnami a sklady benzínu. Žádám vás, abyste přijali ta nejnaléhavější opatření k jeho pátrání.“

Pátrání však nepřineslo žádné výsledky. Zprávy o „letadlech“ přicházely odevšad – od Finska po nejvzdálenější oblasti Dálného východu.

Noviny Echo vydávané v Blagověščensku uvedly, že 25. srpna 1914 „asi v 10 hodin večer poblíž Kukhterin Lug pozorovali pasažéři parníku Express poměrně dlouhou dobu let kulového tělesa, podobného vzducholoď, která letěla z jihu na sever ve značné vzdálenosti.“ výšky, směrem k řece Zeya, a pak rychle stoupala do výšky a zmizela z dohledu. Toto bylo oznámeno úřadům.“


Obr. 5 Zpráva o pozorování „letadla“ a jeho pilotů 30. července (12. srpna 1914) v provincii Orenburg.

Zachoval se četnický spis s podrobnostmi. Kapitán Alexander Silvestrovich Epov řekl policii: „Objekt letěl paralelně s parníkem asi pět mil, asi jednu hodinu, pak se před parníkem začal zvedat nahoru a zmizel beze stopy… Nemohu říci, že by byla vzducholoď nebo Zeppelin. Ale s přihlédnutím k neměnnému tvaru létajícího objektu, ostrému vymezení jeho forem se domnívám, že nešlo o mrak ani o žádný atmosférický jev a připouštím, že to mohl být balón nebo nějaké letadlo. To vše potvrdili cestující z lodi, kteří se vylodili ve městě Zeya-Pristan.“

Protože jsme piloti

V četnických spisech jsou také zprávy o pilotech UFO, kteří se údajně nelišili od obyčejných lidí. Obyvatel provincie Orenburg, jistý Valimuchametov, řekl, že 21. září 1914 „asi ve 3-4 hodiny ráno opustil kordon na silnici Abzakovskaya se senem do závodu Beloretsky. Když jsem ujel padesát yardů od kordonu, něco ho osvítilo a rozsvítilo se, lépe než ve dne. Vzhlédl a uviděl přímo nad sebou létající předmět, který vypadal jako člun, ve kterém seděli tři lidé v černých vysokých kloboucích; dva z nich seděli vzadu a jeden vpředu řídil vzducholoď. Díval se na toho druhého lépe než na ostatní a dobře si všiml: byl to pohledný muž s černým, dobře stočeným knírem. Létající objekt nedělal velký hluk, ale jen funěl jako parní lokomotiva; když ho letící na vzducholodi zpozorovali, okamžitě zrychlili, Začali rychleji stoupat nahoru a zmizeli. Před létající vzducholodí byla velmi světlá červená lucerna, za ní byla stejná, na obou stranách byla také jedna lucerna uprostřed a kolem nich se točilo jakési velmi lehké zrcadlo. Když vzducholoď zmizela, padla opět tma.


Obr. 6 Leták z roku 1915, který radí občanům, aby přelet jakéhokoli letadla okamžitě nahlásili úřadům. Stepní region v té době pokrýval území dnešní jižní Sibiře, Kazachstánu a části Střední Asie.

Podle Valimuchametova vzducholoď neletěla výše než 20 sáhů (42,5 metru – M.G.) od země, takže si ji pořádně prohlédl a zdála se mu ve formě obrovského člunu; jeho směr byl od východu k jihozápadu. Valimuchametov byl velmi vyděšený a nedokázal si ani představit, že letí.“


Obr. 7 Poznámka v novinách „Echo“ (Blagověščensk), zmiňující pozorování z parníku „Express“ z 12. (25. srpna 1914).

Můžeme jen hádat, zda šlo o zázraky maskování, nebo si vyděšený pamětník ve své fantazii představoval spoustu nepotřebných věcí. Možnost halucinací nebo fikce je v některých případech vyloučena – bylo mnoho pozorovatelů a dívali se na „piloty“ z různých míst.

Po revoluci ustaly pokusy prozkoumat vzhled záhadných zařízení. Ale samotní hosté, zdá se, nikam nezmizeli. O třicet let později se jim začalo říkat UFO a o několik let později – „létající talíře“. A piloti už nebyli Němci, ale mimozemšťané.

Kdo tehdy létal a létá dodnes? Nejsou žádné odpovědi. Existují pouze postřehy, které nelze odmítnout. Je tu tedy záhada. A není to fikce.


Obr. 8 Schéma manévrů UFO nad Omskem 17. (30. srpna) 1915, nakreslený bývalým kolegiálním posuzovatelem Nikolajem Timofeevičem Levandovským.