Ruiny starobylé kultury

V amazonské džungli na peruánském území jsou ruiny dávného opevněného městského komplexu, který mohlo před 1300 lety obývat až 10 000 lidí.
Středisko nacházející se ve výšce 2800 metrů nad mořem pokrývalo plochu 65 kilometrů čtverečních. První části metropole byly nalezeny již v roce 1998, a v roce 2004 byl odhalen celý rozsáhlý komplex. Jeho součástí bylo mimo jiné pět pevností, vodní kanály, terasy využívané k zemědělství, hradby s hlídkovými věžemi vysokými až deset metrů a hřbitov, kde experti odhalili mumie dochované v téměř dokonalém stavu.

Na řadě kamenů ve městě jsou dosud patrné figurální malby a rytiny. V komplexu, považovaném za legendární El Dorado, žily tisíce obyvatel.
Komplex vybudovala málo známá kultura Chachapoyas (1), která do východního Peru přesídlila kolem roku 700 n.l. První španělští dobyvatelé popsali počátkem 16. století její příslušníky jako válečníky světlé pleti a nápadně vysokého vzrůstu. Z archeologických nálezů jsou známí díky mohutným rakvím ve tvaru lidských postav.

Zbytky městského komplexu, který byl nazván Gran Saposoa (2) podle jména blízké vesnice Saposoy, nalezla výzkumná expedice po pětadvacetidenním pochodu severoperuánským dešt-ným pralesem. Metropole je 540 km od hlavního města Limy, skrytá v džungli mezi jezírky a vodopády, schované pod propletenými větvemi stromů.

Nově odkryté sídliště svědčí také o porobení kultury Chachapoyas říší Inků, kteří v letech 1300 až 1500 kontrolovali rozsáhlou oblast sahající od dnešního Ekvádoru po severní Chile. Ve městě se totiž nacházejí i pozůstatky pozdějšího inckého osídlení. Tupac Yupanqui obsadil Gran Saposou pouhých deset let před příchodem španělských dobyvatelů.

Průzkumné expedice financovala společně s peruánskou vládou nadace amerického archeologa a průzkumníka Gene Savoye,(3) který bádání v této zemi věnoval čtyřicet let svého života. Nevadského badatele mnozí považují za skutečného Indiana Jonese.

Podle : ČTK

Odkazy

(1) http://es.wikipedia.org/wiki/Cultura_Chachapoyas
(2) http://en.wikipedia.org/wiki/Gran_Saposoa
(3) http://en.wikipedia.org/wiki/Gene_Savoy