Tunguzský meteorit

V 7.17 hod. ráno 30. června 1908 otřásla Zemí obrovská exploze.
V oblasti Tunguska v centrální Sibiři vybuchlo záhadné těleso a zdevastovalo území v okruhu sedmdesáti kilometrů. Síla výbuchu, který byl zaznamenán seismografy po celém světě, se odhaduje přibližně 15 megatun TNT, což odpovídá síle exploze velké termonukleární bomby.

Záhadná událost se dočkala zkoumání až ve 20. letech minulého století. První výzkumná expedice v roce 1927 zjistila, že v rozsahu 2000 km2 byl les spálený a pokácený, ale kráter ani zbytky mimozemského materiálu nalezeny nebyly.

Názor, že šlo o střet meteoritu se Zemí, vyvolal námitky, proč se po jeho dopadu na Zem nezachoval žádný kráter a nenašly se ani žádné úlomky cizího tělesa. Podivné jsou rovněž zprávy o tom, že těleso před dopadem manévrovalo. Před i po výbuchu byly po celé zeměkouli noci velmi světlé, což by znamenalo, že Země procházela oblakem kosmického prachu. Za 100 let od události bylo vysloveno na desítky různých hypotéz, co tyto úkazy způsobilo, od katastrofy mimozemské kosmické lodi, až po střet s antihmotou.

Za nejpravděpodobnější se dnes považuje možnost střetu Země s asteroidem. Podle počítačové simulace vytvořené v roce 1993 se jednalo o těleso, které mělo více než 40 metrů v průměru, letělo rychlostí 15 km za sekundu a vybuchlo velmi vysoko v atmosféře, takže na Zem pronikly jen ohnivé zplodiny. Podle jiného názoru šlo o úlomek ledové komety s kamenným obalem, po níž rovněž nezůstaly na Zemi žádné stopy.

Výbuch z 30. června 1908 v prostoru střední Sibiře inspiroval mnohé tvořivé osobnosti a stal se příležitostí pro vědce i badatele mnoha odvětví, aby hledali řešení této záhady. Ukázal také, že existují jevy, které mohou navzdory vědeckému pokroku odolávat snadným vysvětlením i po velmi dlouhou dobu.

J. Lenková

Obr.1: Pro případné expedice – z obce Vanavara cesta po vodě 200 km a pak pěšky na místo katastrofy

Obr. 2 a 3 – Najděte rozdíly – místo katastrofy v roce 1927 a 2008