V2 v Praze (3)
Akademik V. Mišin odhaluje stránky z dějin kosmonautiky, které se ještě nedávno pokládaly za tajné
Raketový start
Archiv, který jsme v Praze vypátrali, však, jak se ukázalo nebyl kompletní. Mnohé chybělo. V. Mišinovi však pomáhala dřívější práce se „střepinami“ V – 2. Pod jeho vedením byla založena konstrukční kancelář v Bleicherode nedaleko Nordhausenu, která se zabývala řešením problémů souvisejících s V – 2: s aerodynamikou, balistikou, pevností, atd.
„V okamžiku skončení války neměla sovětská raketová technika nad sebou v podstatě žádný řídící orgán,“ vzpomíná V. Mišin. „Letecký průmysl se od ní distancoval. Přitom však nesporné a přesvědčivé úspěchy Německa při bombardování Anglie V -1 a V – 2 nemohly ujít pozornosti vedení sovětské země. Teprve v roce 1946 však úlohu vedoucího činitele odpovědného za výrobu raket svěřili Dmitriji Ustinovovi, který byl tehdy lidovým komisařem zbrojního průmyslu. On také musel jmenovat technického vedoucího.
Panuje názor, že měl na mysli kandidaturu S. Koroljova, ale ve skutečnosti to tak nebylo. Zpočátku byl největším favoritem konstruktér S. Sinělščikov, který později zkonstruoval protiletadlovou raketu na bázi německé rakety Wasserfall.
S. Koroljov přiletěl do Německa po naší skupině koncem října 1945, ačkoli jeho tehdejší šéf V. Gluško, který v roce 1942 dosáhl toho, že uvězněný Koroljov byl přeložen k němu, dorazil do Německa už dříve se skupinou pracovníků lidového komisariátu leteckého průmyslu. Navrhoval totiž raketové motory pro letadla, a v hitlerovském Německu se také tímto problémem zabývali.
A právě tehdy uzrála myšlenka vytvořit skupinu „Výstřel“, která by s pomocí německých specialistů zabezpečovala vypouštění raket V -2 přímo na německém území. Dostala se k nám značně početná skupina německých raketových odborníků, kteří však byli jen druhořadými specialisty. Prvotřídní snad byl jen G. Grottrup. Přesto se s jejich pomocí a s doplňujícími informacemi počítalo a plánovaly se starty raket.
U Hamburku se Angličanům s pomoci Němců podařilo zorganizovat cvičné střelby V-2, kterým byl pod cizím jménem přítomen i S. Koroljov. U nás však k ničemu takovému nedošlo…
Pokračování