Záhadní tvorové v prehistorii
Ani stromy, ani zvířata, ani houby
Na Zemi byla objevena nová forma života. Kdysi dávno žili na Zemi tvorové, kteří vypadali jako sloupy…
Řeč je o Prototaxitech – tvorech v podobě sloupů vysokých až 8 metrů a průměru asi metr, kteří žili na Zemi přibližně před 400 miliony let. Geologové poprvé narazili na jejich zkamenělé pozůstatky v předminulém století na území dnešní Kanady.
„Sloupy“ byly kdysi stromy, rozhodli tehdy vědci celkem logicky. Tento názor zastávali až do začátku tohoto století, kdy paleontologové zařadili prototaxity mezi… houby.
V roce 2017 švýcarští mikrobiologové z Curyšské univerzity a britští přírodovědci z Cardiffské univerzity nakonec přesvědčili své kolegy: ano, argumentovali, „pilíře“ jsou houby. Obří houby byly nejvyšší suchozemské organismy své doby. Přehnaně vysoké. Vše okolo dosahovalo sotva 10 centimetrů.
Britští biologové, paleontologové, fyzici, astronomové, geologové, astrobiologové z univerzity v Edinburghu, ani chemik Andrej Gromov, se neuklidnili. Znovu se obrátili na vzorky Prototaxites – ne však na ty kanadské, ale na ty, které byly extrahovány z fosilií objevených v roce 2021 v lokalitě Rhynie chert ve Skotsku. Studovali jejich mikrostrukturu. Jeho základna – trubky tří různých velikostí – se nepodobala ničemu, co věda zná. Vůbec to nevypadalo jako „houba“ – divně se větvila. V houbách by se navíc nacházel chitin, stavební materiál buněčných stěn. A ve „sloupech“ po něm nebylo ani stopy.
Závěr vědců zněl: Prototaxity nejsou houby, ale nejsou to ani rostliny, řasy nebo zvířata. Jsou to tvorové, kteří svou stavbou a rysy nemají nic společného s pozemskými organismy své doby – živými „sloupy“ tyčícími se nad řídkou vegetací období siluru a devonu, představující jakousi neznámou formu života – bohužel zcela vyhynulou. Mimochodem, tato forma života se živila sousedními rostlinami. Možná se nakonec otrávila?
Závěry vědců jsou uvedeny v článku zveřejněném na předtiskové webové stránce bioRxiv. Čeká na přezkoumání.
Lidé pocházejí z hub?
Vědci našli „houbu“, která žila před miliardou let – před „sloupy“ – a stala se předchůdkyní lidí. Tato předchůdkyně hub byla pojmenována Ourasphaira giraldae. Nejstarší zvířata nalezená vědci jsou mnohem mladší než on. Například Dickinsonia – měkký, symetrický, článkovaný organismus s rozlišeným hlavovým a ocasním koncem, který připomíná buď peříčka nebo palmové ratolesti – se na Zemi objevil před 558 miliony let. A možná se z nich stali potomci hub. Mimochodem, oni sami byli kdysi považováni za houby. Ale nakonec byli klasifikováni jako živočich.