Skutečně Ježíš vstal z mrtvých? (1)
Řešení otázky, zda hlavní zázrak křesťanství byl neskutečným, a nebo reálným jevem
Nedávno vyšlá kniha Dana Browna „Kód da Vinci“ přiblížila miliónům lidí myšlenku, že Kristus byl obyčejným člověkem a nikoli Bohem. Znamená to, že nemohl vstát z mrtvých, a tak kniha odvedla lidi od existence věčného života a Království nebeského.
Obr.1: Obraz malíře Caravaggio (1602) «Položení do hrobu», uschovaný ve Vatikánu. Námět podle evangelia Sv. Jana.
Brown zaútočil na základní pilíře křesťanství, popsaných v kanonických evangeliích. I když jsou naprosto mlhavé a nejasné, mnozí bohoslovci i laici nechápou, jak je možné, že jim mohlo uvěřit takové množství lidí.
Historici spočítali, že počet křesťanů vzrostl z jednoho tisíce ve 40 roce n.l. na více než 30 miliónů v roce 350 n.l., a to přes všechna příkoří, strádání a pronásledování. Tehdejší společnost je nazývala nepřáteli a škůdci. Tehdejší pořekadlo „Rozleje se Tiber k městským zdem – křesťany ke lvům.“ Nebo „Nedají-li bozi deště, tak půjdeme na křesťany.“ Tedy – je třeba bít křesťany za hněv bohů.
Neočekávaný zázrak
„…a on třetí den bude vzkříšen,“ říká Ježíš svým učedníkům. Ale ani oni neočekávali jeho vzkříšení. Zázrak, i když předpovězený, se udál zcela neočekávaně. A všechny uvedl v údiv.
Apoštoly o vzkříšení informovala Máří Magdaléna. Jak se říká v Evangeliu podle Marka: „Ona to šla oznámit těm, kteří bývali s ním a nyní truchlili a plakali. Ti, když uslyšeli, že žije a že se jí ukázal, nevěřili.“ (Mk, 16,10-11) Apoštol „Petr se rozběhl k hrobu, nahlédl dovnitř a uviděl tam ležet jen plátno. Vrátil se v údivu nad tím, co se stalo.“ (Lk, 24,12) A nedůvěra dalšího apoštola vešla až do lidového pořekadla o „nevěřícím Tomášovi.“
A od těch dob trvá přání dozvědět se, co se vlastně v hrobu v zahradě Getsemanské, blízko místa ukřižování (J,19,41-42) u hory Golgota (z aramejštiny – lebka) stalo.
Církev to však obyčejným lidem zapovídá, neboť do tajemství stejně nelze proniknout. A nejsou toho schopni ani fanatičtí katolíci, ani ateisté, ani spisovatelé typu Browna, ani záhadologové, ani vážní vědci.
Apoštolové nepřišli
Obr.2: Podobně vypadal hrob, ve kterém byl pohřben Ježíš. 1. «Dveře» – golel, který uzavíral vchod
2. vchod do hrobu bylo možné zavalit 3. uvnitř byl prostor pro lože
Je jisté, že nikdo z lidí samotný akt vzkříšení neviděl, protože by se o tom dochovaly nějaké zprávy. Ale byli svědci některých překvapujících jevů, o čemž jsou zmínky v evangeliích. A je také možné, že je všechno vymyšleno.
Více či méně v podstatě všechna evangelia popisují, že jakýsi Josef z judejského města Arimateje (neboli Josef Arimatejský), bohatý člověk a tajný učedník Ježíše, když se dozvěděl, že Ježíš zemřel na kříži, dodal si odvahy a vešel k Pilátovi a požádal o Ježíšovo tělo.“ (Mk, 15, 43) Pilát svolil, Josef koupil plátno, sňal tělo z kříže, zavinul ho do plátna a jak se píše v Matoušově evangeliu „položil je do svého nového hrobu, který měl vytesán ve skále, ke vchodu do hrobu přivalil veliký kámen a odešel.“ (Mt, 27, 60)
Je podivné, že velkým truchlením se nezabývali nejbližší spolupracovníci Ježíše – apoštolové. A tu je první záhada: proč nikdo z nich nepřišel na pohřeb?
Pokračování