Deset nejzajímavějších setkání s UFO a mimozemšťany (1)
2.července si ufologové připomínají Den ufologů nebo Světový den UFO. Jde o datum, spojené s nejslavnějším případem z minulého století. 2. července 1947 jakýsi objekt spadl u amerického města Roswell v Novém Mexiku. Sami vojáci ho pak označili za „létající talíř“, když se o tom psalo v místních novinách.
Co opravdu spadlo poblíž Roswellu, není důležité. Je to dávno. Ale incidentem v Roswellu začala historie ufologie. A to je důvod k oslavě.
Události roku 1947, i ty, co následovaly, lidi rozdělily na dva protichůdné tábory. Jedny, co věří v mimozemšťany, druhé na ty, kteří na ně nevěří. Ale oba tábory sledují pozorování UFO, které hlásí svědkové. A jsou to mnohdy naprosto záhadné případy. Ale i bezohledné podvody. Připomeňme si nejznámější z nich.
„Mimozemšťané“ ze Socorro (USA, 1964)
24.dubna 1964 si policista Lonnie Zamora ze Socorro (Nové Mexiko), všiml vozu, který překročil rychlost. Už skoro dohonil pachatele, když uslyšel hluk. Podíval se na oblohu. Viděl „modravé a oranžové plameny, na vrcholu užší, než vespod.“ Lonnie nemohl vidět, odkud plameny pochází – bránilo mu v tom zapadající slunce.
Policista přerušil pronásledování auta a odbočil na silnici, vedoucí do kopce. Cesta byla špatná, a stoupání tak strmé, že až na třetí pokus dorazil na vrchol. Během této doby hluk ustal.
V nedalekém rokli stál blyštící objekt ve tvaru vajíčka z bělavého kovu, podobající se hliníku. Zamora viděl dvě opěry a červenou značku na povrchu, které se podobalo písmenu „A“ se dvěma dalšími čárkami. Poté si policista všiml, že není sám:
„Viděl jsem vedle objektu dvě malé bílé postavy, oblečené do něčeho jako kombinéza. Stáli a vypadali, jako že prohlíží povrch objektu. Jeden z tvorů otočil hlavu, zřejmě slyšel nebo viděl auto. Všiml si mě, protože když se otočil a podíval se na mě, tak sebou jako by překvapením trhl. “
Obr. 1 Lonnie Zamora (vlevo) a vyšetřovatelé z amerického letectva (USAF).
Zatímco Zamora vystoupil z auta, „postavičky“ zmizely. Namířil si to tedy k „vajíčku“, ale tu se ozval silný hluk, který začal na nízkých frekvencích, ale pak zesílil a stal se nesnesitelně hlasitým. Pod předmětem se objevil plamen, a objekt začal stoupat vzhůru.
Zamora se obával, že objekt může explodovat a utekl, lehl si a přikryl si hlavu rukama. Když hluk ustal, policista vzhlédl. UFO se tiše vzneslo několik metrů nad zem, pak zrychlilo a zmizelo v dálce.
Zamora došel k autu, a zavolal na policejní stanici. Požádal Nepa Lopeze, aby se podíval z okna. Když se Lopez otázal, co by měl vidět, Zamora řekl: „Něcojako balón.“ Ale Lopez nemohl vidět objekt: okno jeho místnosti mělo výhled na sever.
Na místě přistání zůstaly stopy čtyř opěr, ohořelé keře a stopy samotných bytostí. Hluk, jak se ukázalo, byl slyšen i na jižním okraji obce Socorro. Tři lidé – nešlo o obyvatele města – uvedli, že viděli vejčité UFO, které se téměř dotýkalo střechy jejich vozu.
FBI agent Arthur Bernes, který se zúčastnil v rámci šetření, potvrdil, že osobně zná Zamoru ze služby. Ve své oficiální zprávě uvádí, že svědek „může být popsán jako člověk střízlivý, pracovitý, pilný a nijak náchylný k fantaziím. Zamora byl naprosto střízlivý, ale velmi rozrušen tím, co se mu stalo.“
Později, vyšetřovatel z vojenského letectva požádal Lonnieho, aby změnil výpověď. Prý aby „pomohl vyloučit darebáky a šílence, kteří říkají, že také viděli objekt.“ Po tomto rozhovoru Zamora začal kreslit další symbol – polokouli s šipkou uvnitř.
Obr. 2 Symbol na palubě UFO, který popsal Zamora (vlevo) a upraven na žádost armády (vpravo).
- O čtyřicet pět let později se zjistilo, že incident v Socorro byl vtipem studentů. (1)
-r-: Případ přistání UFO u Socorro byl studentský žert – Záhady a zajímavosti (ZaZ)