8. října 2009 mnoho svědků z různých oblastí Moskvy ohlásilo do novin, i na policii – záhadný jev – kruhový otvor v oblacích. Tento přírodní jev byl patrný na západní obloze, od Volokolamské dálnice, na dálnici Novorižské, a den před tím i u stanice metra "Leninský Prospekt.“

 

Svědci jev zachytili na mobilní telefony. Očitý svědek řekl, že obdržel odpověď na své dotazy k tomuto mraku Hydrometeocentru. Tam mu sdělili, že v Moskvě se rodilo tornádo, ale později se rozptýlilo. Na obhlídku podivného oblaku letěl vrtulník meteorologů.

Obr. 1 - 8.10.2009, 16:19 moskevského času (1)

Mrak měl výrazný stříbřitý odlesk i na denní obloze.

Fantasmagoristé začali jev vykládat jako mystický, apokalyptický úkaz, důsledek chemtrails nebo po působení HAARP. Snímek dodnes koluje po internetu a sociálních sítích.

Specialisté Roshydrometu vysvětlili jev "čistě optickým efektem," nebo „počátkem formujícího se tornáda", ale vše bylo ještě příliš čerstvé na konečné závěry:

„Je to čistě optický efekt, ale vypadá rozhodně působivě. Podíváme-li se, vidíme na okrajích sluneční světlo. Pravděpodobně tento efekt vznikl právě při západu slunce.

Pokud pravidelně sledujete mraky, lze vidět podobné záhady. Co je to nejzajímavější - z různých stran stejná oblaka vypadají úplně jinak. To záleží na tom, jak a kdy jsou tvořeny. V posledních dnech se přes Moskvu přehnalo několik front, a vpád arktického vzduchu. Svit zapadajícího Slunce od západu odspodu - to je to, co se stalo."

"Průmyslové emise s tím nemají absolutně nic společného,“ ujistili meteorologové. „Takový efekt v takovém počasí, nemohl smog způsobit. Když se něco stane, pak emise nejsou shromažďovány v oblacích. Ale teď v Moskvě není úplně ten typ počasí. Smog je tvořen pouze tehdy, když počasí je klidné po dlouhou dobu, bez náznaku srážek. A v posledních dnech v Moskvě hodně profukovalo. Takže žádný smog to nebyl."

Ve skutečnosti šlo o jev, známý pod anglickým názvem Fallstreak hole nebo Punch Cloud Hole, což lze zhruba přeložit jako "díra v nebi“. (2)

Tento jev se projevuje ve spojení s vysoce kupovitou nebo řasovitě-kupovitou oblačností ve výšce 5-6 km, skládající se z podchlazených kapek vody - v případě neexistence zmrazených kapek, tyto mohou zůstat kapalné i při teplotách až -40 stupňů Celsia.

Odkazy

(1) В небе над Москвой появился необычный объект. Russia.ru,8.10.2009. Internet: http://russia.ru/video/news_6499/ 
(2) Hole Punch Cloud: the uncloud. Weatherthings.com. Internet: http://weatherthings.com/HolePunch.html 
(3) Fallstreak hole. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Fallstreak_hole 

Čtěte dále


***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 129