Podivné útvary na snímcích z Marsu (30)

Na Marsu se objevil vír téměř kilometrové výšky
Marťanští prašní ďáblové (Martian dust devils) – tak vědci nazývají prašné víry, které se zvedají z povrchu rudé planety.

Jsou to obdoby pozemských tornád, ale nejsou tak řídké jako na Zemi.

Proč vznikají, to stále ještě není jasné. Možná, že nízký atmosférický tlak na Marsu pomáhá zvedat prach nebo sníh tak vysoko. A možná, že v procesu jejich vzniku se účastní i elektrostatické síly.

Malí „ďáblové“ jsou často zachyceni objektivy robotů na povrchu rudé planety. Velký vír vyfotografovala 16. února 2012 z oběžné dráhy sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), která je vybavena kamerou s vysokým rozlišením (High Resolution Imaging Science Experiment – HiRISE).

Obří vír dosáhl výšky 780 metrů a měl 30 metrů v průměru. Dosahoval rychlost přesahující 100 kilometrů za hodinu.

Kvůli prachu, zvednutým těmito víry, jsou některé oblasti Marsu podobné tetované lidské kůži.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter dorazila k rudé planetě v roce 2006. Oblet kolem Marsu trvá 112 minut. Vzdálenost od planety se pohybuje od 255 do 320 kilometrů. Sonda udělala již více než 120.000 snímků. Většinu z nich lze nalézt na stránkách University of Arizona (http://hirise.lpl.arizona.edu/nea.php), kde každý den přibývají nové snímky z Marsu.

Pokračování

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 2215

error: Kopírování zakázáno!