Co leží na dně Baltu?

Hledači pokladů našli podivný kulatý objekt

V červnu 2011 hledač pokladů Peter Lindberg a jeho tým Ocean X zjistil na dně moře mezi Finskem a Švédskem podivný kruhový útvar o 18 metrech v průměru, asi 60 metrů hluboko.

Tým zde studoval mořské dno v místě Botnického zálivu. Dno sledovali i za pomoci sonaru z paluby lodi „Ocean Explorer“.

Baltské moře je místem, kde byla v průběhu staletí pohřbena řada věcí – hlavně vojenských – lodě, letadla, ponorky, a také jejich výzbroj – granáty klasické i chemické, miny a torpéda…

Jenže cíl badatelů není zase až tak vědecký: hledají staré vraky, které převážely šampaňské. Podobné dřívější nálezy přinesly pěkný zisk z jeho prodeje.

Jenže tehdy Peter Lindberg oznámil, že nyní se podařilo najít něco mnohem cennějšího. A tím je „létající talíř“…

Jeho sonary ukázaly jasně: na mořském dně, v hloubce asi 60 metrů, leží dokonale kruhový objekt s geometricky pravidelnými tvary na jeho povrchu.

Podle nálezců nemůže být objekt součástí přírodního terénu a je zcela jistě umělého původu.

Švédské a finské noviny přinesly zprávu jako senzaci na titulních stranách. Diskuse, kterou zpráva vyvolala, se nesla v jasném duchu – není pochyb o tom, že se našel „létající disk“.

Ufologové si všimli i brázdy, vyryté na dně a vedoucí k objektu. Jakoby opravdu šlo o nouzové přistání „objektu“, nebo se snažil odstartovat z mořského dna?

Vedle nejpopulárnější verze jde tedy o havarovanou loď mimozemšťanů, nebo to prý může být i jeden z „létajících talířů“ Třetí říše z dob druhé světové války…

Podle další verze nalezený objekt vůbec není „létající“. Představuje architektonickou strukturu – jakousi obdobu anglického Stonehenge. Ani v tomto případě nejde o snížení významu takového nálezu.

Není však snadné vysvětlit, kde se taková struktura na dně Baltského moře vzala, kdo ji postavil a pokud stála nad hladinou, kdy a proč klesla pod hladinu.

Verzí, pokoušejících se vysvětlovat původ nálezů, byla celá řada.

Od těch nejexotičtějších až k prozaičtějším. Mezi těmi byl názor, že jde o potopenou kruhovou loď Novgorod z konce 19. století. Ta sice měla být v roce 1911 sešrotovaná, ale kdo ví, jestli si někdo neusnadnil práci s jejím potopením?

Názory se postupně tříbily. Od kosmické lodi mimozemšťanů se došlo i na podmořské geologické struktury – pozůstatek působení zemního plynu, nebo zbytky pádu meteoritu. Další badatelé tvrdili, že objekt může být zcela normální přírodní útvar nebo vznikající sopka. Začátkem roku 2012 řekl Lindberg, že to může být „nové Stonehenge.“

I když se oznamovalo, že dojde k průzkumu tajemného objektu, Lindberg s tím nijak nepospíchal. Oznámil, že mu chybí finanční prostředky. Přísahal však, že tam dole je něco velmi podivného. „Za 18 let profesionální činnosti jsem neviděl nic podobného,“ říká. „Tato věc je naprosto kulatá.“

Pak už jen mlžil:

„Nevíme, zda jde o fyzický artefakt. Viděli jsme to v sonaru při pohledu na vrak lodi z první světové války. Tento kruhový objekt se objevil na monitoru,“ vysvětlil Lindberg na FoxNews.com. „Může to být spousta věcí. Pokud je to něco, co neudělal žádný člověk, tedy jde o pozůstatek činnosti jiné formy inteligentního života, bylo by to velké štěstí. Nikdy jsem nevyhrál v loterii,“ dodal.

Oficiální zpráva Ocean X-Team z 2. dubna 2012 oznámila, že na kotvách, které tým používá, byla naměřena zvýšená radioaktivita. Hodnoty dosahovaly 0,63 milisievertů. Jen pro úplnost – běžná hladina radiace je cca je 0,1 milisievertů, bezpečný doporučený roční limit je 1 milisievert. Radiace je tedy stále daleko od bezpečných limitů, ale přece jen je 6x vyšší, než by měla být. Kotvy byly umístěny 2-3 km od objektu, takže výzkumníci uzavírají svou zprávu úvahou, zda po přiblížení hodnoty ještě nestoupnou.

Stupňování tajemné atmosféry se vyplatilo a tak se prostředky našly. Posádka jeho lodi byla doplněna 13 výzkumníky, včetně kameramanů švédské televize, která bude vše dokumentovat. Průzkum zafinancovaly soukromí investoři a banky.

7. června 2012 se potápěči spustili na místo a tvrdili, že jsou opravdu ohromeni. Jde určitě o něco neobvyklého…

15. června 2012 vydal Ocean Team X zprávu, že potápěči se původně domnívali, že jde o skalní útes, ale po dalším průzkumu má objekt tvar spíše jako obrovská houba, výšky 3 – 4 metrů a 10 – 18 m v průměru, se zaoblenými stranami a členitými okraji. Objekt má nahoře otvor. V horní části objektu se také nachází podivné menší kruhové formace. Vzorky z objektu byly zaslány ke zkoumání. Těleso leží na konci jakési 300 m dlouhé brázdy.

Podvod?

Po průzkumu publikovaných fotografií odborníci sdělili, jde pravděpodobně o zhruba kruhový skalní útvar – tzv. čedičový polštář – vzácný, ale přece jen naprosto přirozenou skalní formaci.

Podle Jonathana Hilla z Arizonské státní univerzity je tým Ocean X plný zdatných mystifikátorů a vodí veřejnost za nos. Upozornil na to, že Lindberg se nijak nesnažil odlomit kus materiálu z útvaru, protože záhadná mlha kolem celého případu mu jen vyhovovala. Navíc se netajil plány na pořádání výprav bohatých turistů v ponorce k „podmořské záhadě“...

Přínos celé aféry byl jen ve zviditelnění týmu, a pro přilákání sponzorů.

Tým Ocean X poté na sebe strhl pozornost ještě o pár let později, když v roce 2015 objevil potopenou sovětskou ponorku.

Odkazy

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 2112

error: Kopírování zakázáno!