Kdo byl Arnold Mostowicz

Milovníci archeoastronautiky možná mají ve své knihovně knihu „My z kosmu“. kdo byl jejím autorem? 

Arnold Mostowicz se narodil 6.4.1914 v Lodži jako Arnold Moszkowitz. V roce 1939 ukončil studia lékařství v Toulouse, Francie. Během války pracoval jako lékař v lodžském ghettu.

Oženil se v ghettu v roce 1941. Po likvidaci ghetta byl s manželkou deportován do koncentračního tábora v Osvětimi a odtud do jiných táborů v Polsku a Německu (Warmbrunn-Cieplice, Jelenia Gora-Hirschberg a Dornau-Kolce). Byl osvobozen v pracovním táboře v Dornau.

Po válce, v důsledku těžkého pobytu v táborech, musel zdravotní a lékařskou profesi opustit, a vstoupil do žurnalistiky. Byl mimo jiné redaktorem „Szpilki“ a „Gazeta Krakowska„. Zpracoval antologie sovětského a francouzského humoru.

Později se zabýval také popularizací vědy – biologie (vydal knihu „Biologie změny člověka“ a „Biologie učí myslet“) a archeoastronutiky („My z kosmu“, 1984, česky 1988 ) a „O těch z vesmíru“ 1987). Vydal sbírku úchvatných příběhů ze svých zážitků v ghettu a koncentrační táborů („Žlutá hvězda a červený kříž“, 1988)

Objevil se také jako vypravěč, a byl spoluautorem filmu o lodžském ghettu („Fotograf“). Byl prezidentem nadace Monumentum Judaicum Lodzendze, která se mimo jiné zabývá záchranou největšího evropského židovského hřbitova v Lodži. Byl prezidentem Sdružení židovských veteránů. V roce 1998 obdržel titul čestný občan města Lodže.

Zemřel 2. února 2002 ve Varšavě.

Podle :

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1973

error: Kopírování zakázáno!