Záhady planiny Nazca (2)

Planina Nazca v Peru je jedna ze záhad starověku, jež se dosud vědcům nepodařila vyřešit.
Výzkum tajemné pustiny je dlouholetá záliba doktora fyzikálně-matematických věd, vedoucího laboratoře oddělení fyziky planet z institutu pro vesmírný výzkum Ruské akademie věd (RAN) Leonida Ksanfomaliti.

Je také zastánce prvního „technologické“ verze účelu obrazců. Na nedávné vědecké konferenci „Horizonty astronomie: hledání mimozemských civilizací“, která se konala ve Speciální astrofyzikální observatoři RAN, vyprávěl o výsledcích svého nového výzkumu.

„Na plošině někdo narýsoval 18 tisíc linií, které, jak již bylo dokázáno, byly zhotoveny mnohem dříve, než se objevily obrázky lidí a zvířat. Šířka linií – od 15 centimetrů do desítek metrů.

Planina Nazca je skalnatá planina, ale v místech, kde jsou linie, se zdá, že kameny byly poněkud rozdrceny a proměny na světlý písek. Domnívám se, že k tomu mohlo dojít pouze pod vlivem paprskového nástroje na vysoké technické úrovně. Něco jako výkonný laser budoucnosti. Přitom „umělci“ určitě nedostatkem energie netrpěli, když byli schopni udělat tolik obrazců.

Podle mé verze na rozdíl od mnoha jiných názorů linie a spirály žádný smysluplný význam nemají. Byl to produkt technických operací, například zkoušek nějakého paprsku. Třeba jako když si zkoušíme pero, než začneme něco závažného psát.

V těchto liniích je ještě jeden zvláštnost – i přes zvlněný terén, jsou linie rovné; při výběru konkrétního místa pozorování ze vzduchu. Dá se tedy zjistit úhel, odkud byly rýsovány linie a doktor Ksanfomaliti ho určil: zařízení bylo instalováno ve výšce asi 40 kilometrů nad Zemí.

„Ani já nerozumím tomu, proč návštěvníci nebo příslušníci vysoce vyspělých starověkých civilizací viseli nad neživou pouští v Nazce a ozařovali poušť,“ říká Ksanfomaliti, „a přitom museli plýtvat obrovským množstvím energie. Jaký to mělo pro ně význam? Dosavadní verze výzkumníků, že to byl kosmodrom cizích návštěvníků nebo že linie představují astronomický kalendář, neodolá ani nejmírnější kritice. Skutečný účel ještě nebyl odhalen.“

Obr.: 1.) Tak vypadají čáry na planině Nazca, pokud stojíte na Zemi. 2.) A takto z výšky několika kilometrů 3.) Vědci spočítali, že všech 18 tisíc čar je možné narýsovat za pomoci laserového paprsku z jednoho místa na obloze. Ale jak se do takové výšky mohli vyšplhat starověcí Indiáni v Peru, je záhada.

Pokračování

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 2200

error: Kopírování zakázáno!