Záhadná písma a šifry minulosti

Badatelé si stále neví rady s obsahem některých starých tajemných zpráv, neodhalili je ani s pomocí počítačové techniky a nejmodernějších metod dešifrování

Rongo-rongo

Tak se nazývá 25 zachovalých dřevěných desek s hieroglyfickými nápisy obyvatel Velikonočního ostrova

Jako první se začal o tabulky zajímat roku 1868 biskup z Tahiti Tepano Yaussen.

Šifry, vytištěné na sedmi čínských zlatých odlitcích

Od roku 1933 jsou uloženy v muzeu Šanghaji. Jsou na nich zašifrované piktogramy, a jen zlomek zpráv se skládá z písmen a čínských znaků.

Nápisy v čínštině odkazují na transakci, jejíž částka přesahuje 300 milionů dolarů.

Šifra Dorabella

– vytvořil ji britský skladatel Edward Elgar. Šifra představuje dopis z 87 znaků, který Elgar poslal v roce 1897 své mladé přítelkyni Doře, dceři kněze Pennyho.

Dora ale význam těchto znaků nepochopila, ale zmínila se o tom ve svých pamětech. Po této zmínce se šifrou zabývali mnozí specialisté, ale odhalit její obsah se dosud nepodařilo.

Šifra d’Agapeyeffa

Anglický kartograf ruského původu, Alexander d’Agapeyeff, podal první zmínku o ní v roce 1939 v knize o základech kryptografie „Kódy a šifry,“ kde vytvořil svůj vlastní kód.

V dalším vydání knihy ale d’Agapeyeff řekl, že zapomněl způsob, jakým text zašifroval. Odborníci se domnívají, že kód je nerozluštitelný vzhledem k tomu, že se d’Agapeyeff dopustil chyby při šifrování.

Chaocipher

Až do nedávné doby patřilo k nejtěžším šifrám historie také šifra chao, kterou nedokázal nikdo odhalit během života jeho tvůrce.

Šifru vynalezl John F. Byrne v roce 1918 a téměř 40 let se marně snažil jej vnutit americkým úřadům.

Ale v květnu 2010 členové jeho rodiny věnovali všechny zbývající dokumenty Národnímu muzea kryptografie v Marylandu, a specialisté mohli pochopit jeho metodu.

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 3450

error: Kopírování zakázáno!