Jak voní Měsíc ?

Zřejmě prachem, řekne si každý.

Pouze 12 lidí se mohlo dosud projít po Měsíci, všichni Američané (a jeden s českými předky).

Ovšem v hermetických skafandrech nic cítit nemohli. Ale když se vrátili na palubu lunárního modulu, přece jen si nějaký prach na podrážkách přinesli. Astronauti říkají, že na omak jim prach připomínal sníh, a páchl jako pára a na chuť nebyl nepříjemný.

Je však nutno říci, že měsíční prach je velmi nebezpečný pro lidské zdraví. Astronaut Harisson Schmitt, který byl v posádce Apollo 17, po procházce po měsíci onemocněl něčím jako sennou rýmou. Na podrážkách zanesl do modulu tolik prachu, že systém filtrace vzduchu jej nemohl všechen zachytit.

Měsíční prach je velmi jemný, ale jsou v něm mikroskopické částečky skla, vzniklého ze žáru po pádu velkého množství meteoritů, a také malé fragmenty meteorického železa. Pokud by se tyto částice dostaly do krve, narušily by činnost molekul hemoglobinu a člověk by zemřel podobně jako při otravě oxidem uhelnatým.

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1234

error: Kopírování zakázáno!