Shangri–la – ráj, který nikdy neexistoval

Film Franka Capry (1) „Ztracený obzor“ (1937), (2) natočeným podle románu Jamese Hiltona (3), vypráví o tajemném ráji Shangri-la, skrytém v himálajském údolí, kde vládne osvícená teokracie, klid a harmonie.

Idylická Shangri-La ovlivnila pohled na Tibet mnoha lidí.

Nic nemůže být dále od pravdy. Tato idylická společnost, kterou předvádí Dalajláma a jeho následovníci, v Tibetu nikdy neexistovala.

Tibet byla do příchodu Číňanů v roce 1949 krutá teokracie, stejně jako Vatikán před dobou osvícení a renezance.

Většina obyvatel byli otroci a nevolníci, sloužící mnichům. Některé ze zvěrstev režimu byly posbírány Michaelem Parenti z různých zdrojů (4), a zahrnují otroctví, sexuální zneužívání, kláštery se dopouštěly lichvy, běžné byly brutální a tajné popravy.

„Přesto, že buddhistické principy zakazují zabíjet živé bytosti, byli lidé za nejrůznější přestupky často umučeni téměř až k smrti a pak ponecháni svému osudu. Pokud zemřeli v důsledku mučení, bylo konstatováno, že to bylo způsobeno jeho karmou,“ říká Colin Goldner, ve svém článku „Mýtus Tibetu“. (5) (6)

Dalai Lama má důvod cítit náklonnost k minulosti: jeho předci si užívali pobytu v paláci v Potale s jeho tisícem pokojů, plných sluhů a otroků.

Vzpomeňte si na o to, až zase při nějakém vyhlášení tento držitel Nobelovy ceny bude tvrdit, že Tibet před čínskou invazí byl téměř dokonalý svět, vzpomeňte si na to, až uvidíte show filmové hvězdy Richarda Gere na obranu tibetského lidu, o jeho údajném utlačování.

I k tomuto přispěl na Západě mýtus o Shangri-La.

Shangri-La neexistuje, byla vymyšlena Jamesem Hiltonem, kterého uchvátil román, a tak o tom natočil film.

Franklin Delano Roosevelt podle něj pokřtil prezidentskou rezidenci, dnes nazývanou jako Camp David.

Mýtus o ráji v Himálaji stále žije.

Odkazy

(1) Frank Capra. CSFD. Internet: https://www.csfd.cz/tvurce/2842-frank-capra/
(2) Lost Horizon (disambiguation). Wikipedia. Internet: http://en.wikipedia.org/wiki/Lost_Horizon_%28film%29
(3) James Hilton (1900 – 1954). Fantastic Fiction. Internet: http://www.fantasticfiction.co.uk/h/james-hilton/
(4) Parenti, M.: Friendly Feudalism: The Tibet Myth. http://www.michaelparenti.org/Tibet.html
(5) Goldner, C.: The Myth of Tibet. Tapatalk, 21.9.2012. Internet: https://www.tapatalk.com/groups/srfblacklist/the-myth-of-tibet-t489.html
(6) Goldner, C.: Za dalajlámovým úsměvem. Přednáška. Youtube, 13.4.2015. Internet: 1 – https://www.youtube.com/watch?v=MmkM7ffbzt8&t=942s,
2 – https://www.youtube.com/watch?v=Pp_oCe0mtYI,
3 – https://www.youtube.com/watch?v=DpaYtwXnWZQ,
4 – https://www.youtube.com/watch?v=wvMydzsjplI

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 3940

error: Kopírování zakázáno!