Bůh vzduch nestvořil. Tak kdo vlastně?

Asi před 2,7 miliardami lety se na naší planetě začal tvořit kyslík
Je podivné, že Bible mlčí o vytvoření ovzduší. Druhý den Bůh stvořil pevninu a moře. A hned třetí den „Bůh řekl: Zazelenej se země zelení, bylinami, které se rozmnožují semeny, a ovocným stromovím rozmanitého druhu, které na zemi ponese plody se semeny.“ (Gn, 1, 11) O vzduchu zde ale není ani slovo. I když je jasné, že bez něj by nebyla možná sklizeň.

Je možné, že v Božím slovu „zeleň“ se skrývá tajemství vzniku vzduchu? Stačí si uvědomit souvislosti.

Až na jedinou zvláštnost. Na souši nevznikla zeleň. Bylo to v moři.

Výzkumníci z kanadské Univerzity v Edmontonu pod vedením Kurta Konhauzera (1) dospěli k závěru: před 2,7 – 2,5 miliardami let na Zemi začaly vymírat baktérie, vytvářející metan. Tyto baktérie do té doby dominovaly a nenasytně požíraly kyslík, které vytvářely takzvané sinice – častěji nazývané modrozelené řasy.

Proč éra škodlivých baktérií náhle skončila? V odhalení této záhady, a nástupu tzv. „Velké oxidace“ je hlavní přínos kanadských vědců. (2)

Vědci na základě rozboru hornin na dně moří zjistili, že v tu dobu se dramaticky snížil obsah niklu, který byl životně nezbytný pro metanové organismy. Nikl v té době přestal ovlivňovat atmosféru v důsledku ochlazení zemské kůry a snížení sopečné aktivity. Metanové organismy vymíraly a modrozelené řasy, ač zpočátku velmi malé, utěšeně bujely. A to nakonec změnilo tvář celé naší planety.

Odkazy

(1) Konhauser, K. – Internet: http://faculty.eas.ualberta.ca/konhauser/
(2) Lalonde, S. – Konhauser, K. a kol.: Evidence for oxygenic photosynthesis half a billion years before the Great Oxidation Event. PNAS 112, 995-1000. Nature Geoscience volume7, pages283–286 (2014). Internet: https://www.nature.com/articles/ngeo2122

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 2005

error: Kopírování zakázáno!