Záhadný kruhový ostrůvek (2)

V roce 2016 argentinští badatelé objevili záhadný kruhový ostrůvek, který pojmenovali „Oko“. Založili stejnojmenný projekt, s cílem odhalit jeho tajemství. 

Články v argentinském tisku popisovaly jejich strastiplné pátrání, když zoufale projížděli bažinami a močály, a pátrali po tajemném kruhu, ale nemohli překonat „posledních 900 metrů“ před cílem.

 

Obr.1 Tajemný kruh v Argentině

Pátrání se týkalo senzačního nálezu plovoucího ostrova o průměru 122 m, který vznikl v rezervaci Río Luján, táhnoucí se mezi městy Campana a Escobar, asi hodinu jízdy severně od Buenos Aires.

Obr.2 Nejslavnější z „bažinatých kruhů“ – El Ojo. Campana, Pcia de Buenos Aires, Argentina, GPS: -34.252110, -58.829861

O co jde? Jde o poměrně známý fenomén, tzv. plovoucí ostrov (Floating island).

Potvrdil to režisér Sergio Neuspiller, který se v létě 2017 vydal na ostrov a natočil krátkou televizní reportáž. Dostat se na „ostrov“ nebylo těžké, protože hloubka jezera – je pouze do pasu …

Mechanismus vzniku takového plovoucího ostrova je v zásadě jednoduchý. Poměrně velký úlomek břehu, odříznutého od pobřeží, obvykle vytvořený propojenými kořeny pobřežních rostlin, začíná být nesen větrem po vodní hladině. V podstatě jde jen o velký a plovoucí kus rašeliny. Podle jeho velikosti a růstu vegetace na něm, se jeho rozměry zvyšují. Pohybem po jezeře a vlivem jeho otáčení, se jeho tvar obrušuje až do téměř dokonalého kruhu, a to jak jeho vlastního, tak i jezera, ve kterém plave i po celá desetiletí. Někdy je v takovém jezeře i několik takových putujících ostrůvků.

Obr.3 Schéma vzniku takového ostrova

Obr.4 Záběrů týmu Sergia Neuspillera

Tak vypadá okraj ostrova, který se neustále otáčí. Můžete vidět míru zalomení jeho okrajů a pobřeží.

Jako další příklad zde můžete vidět zcela podobný „bažinatý kruh“. 

Obr.5 Také zde je další skvělý příklad. V čem je tak skvělý? 

Pokud si někdo myslí, že příroda není schopna dobře žertovat, pak se velice mýlí! Prakticky ve všech mokřadech se zarostlými a zaplavenými nížinami jsou vytvořeny podmínky pro vznik celé řady těchto plovoucích ostrovů.

Obr. 6 Podívejme se na terén, ve kterém vznikl „bažinatý kruh“. San Cosme Department, Corrientes, Argentina. GPS: -27.372570, -58.516807

Obr.7 Hromadný výskyt „bažinatých kruhů“. (San Cosme Department, Corrientes, Argentina. GPS : -27.376255, -58.525532)

Co tu vidíme? Existují „aktivní“ kruhy označené písmenem „B“, stále se objevují jen „vznikající“ kruhy, označené písmenem „A“, a další jsou i definitivně „uchycené a přirostlé“ – označené písmenem „C“.

Objasnění vzniku a utváření podoby takových „plovoucích ostrovů“, ukazuje např. „kruh“ v Indii. (obr. 8)

Navzdory skutečnosti, že tvar jezera je oválný (je v prohlubni), pronikající větry prohání takový ostrov, který obrušuje své břehy o okolní pevninu. Parashar Lake, D.P.F. Parashar Dhar, Himáčalpradéš 175005, GPS: 31.754127, 77.101520

Je pozoruhodné, že v poměrně velkých vodních nádržích často vznikají situace, kdy vzniká několik takových plovoucích ostrovů, které jsou neseny větrem podél vodní hladiny, a ty obrušují nejen okraje pobřeží, ale také okraje vlastní. Řada takových formací je v údolí řeky Luapula v Zambii, a jde o desítky takových kruhů, z nichž mnohé jsou uvízlé a uchycené u břehu a stávají se součástí pevniny. Nejsou příliš malé velikostí (jak je na fotografii patrné, ostrovy mají šířku 500 a 600 metrů). Mwense, Zambie, GPS: -10.401990, 28.645019

Obr.9 několik takových „ostrovů“ v jednom jezeře

Obr.10 Další podobný kruh, který se již připojil k okolní pevnině, a přestal bloudit po jezeře. (Haut-Katanga, Demokratická republika Kongo, GPS: -10.177561, 28.596885) . Protilehlá strana jezera začíná zarůstat.

Člověk by nebyl člověkem, kdyby se nenaučil používat takové ostrovy pro svůj prospěch…

V některých zemích Afriky lidé žijí na takových ostrovech, budují bezpečné, téměř opevněné osady, dokáží zde pěstovat plodiny a efektivně vše využít pro své hospodářství, když oddělené kusy rašeliny připojují k obydleným ostrovům. (obr.11) 

Vlad Gusca, NectonLab

  • Záhadný kruhový ostrůvek (1

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 2885

error: Kopírování zakázáno!