Záhadné kruhy v Egejském moři

Na začátku července 2018 se objevily senzační zprávy o objevu v dolní části Egejského moře. Nachází se tam prý tajemné útvary připomínající krátery sopky, nebo prý potopené UFO …?

Záhadné kruhy byly nalezeny díky službě Google Maps, při prohlížení leteckých snímků a sledování následků zuřících požárů v Řecku. Tato zpráva okamžitě vyvolala vážnou diskusi, během níž byly předloženy různé neuvěřitelné verze. Třeba, že jde o základy starých majáků, nebo staré sopečné krátery, nebo dokonce potopené kosmické lodě mimozemšťanů.

Něco, připomínající disk pod mořem, s jasně vyznačeným středem, se objevilo už v listopadu 2016, okamžitě po zveřejnění čerstvých snímků z družice Landsat 8. Zpočátku to bylo mylně prohlášeno za poruchy nebo „vtip“ Googlu (a podobné vtipy se tam opravdu dělají, aby oživili zájem o své služby).

Snímky byly podrobeny kontrole za pomoci fotografií dalších operátorů, zejména Bing, používající snímky družice WorldView-1-4, GeoEye, IKONOS a QuickBird, a provozovatele Yandeh, používající družicové snímky z IRS a Landsat. Bylo zjištěno, že tajemné „objekty“ na dně moře jsou opravdové, a jsou viditelné i na jiných satelitních snímcích z jiných dob, časů, atd.

Ať tak či onak, záhadný útvar v moři, nacházející se kilometr od města Nea Moudania, má průměr 77 metrů, je v hloubce 17 – 20 metrů, a tedy jsou docela přístupné pro obyčejné potápěče. (GPS: 40.450784, 22.860996)

Soudě podle fotografií, objevil se tam mezi srpnem a listopadem 2016. Na dřívějších snímcích nejsou absolutně žádné známky takového objektu zřetelné. Z toho vyplývá, že verze umělých staveb (základy majáku) a přírodní útvary (řasy, korály, ústí sopky, atd.), nepřipadají v úvahu.

V soupisu verzí není však možnost, že by mohlo být dříve něco rozmazáno, nebo že by se něco mohlo náhle rozrůst do velikosti 77 metrů, a to za jeden a půl měsíce (interval mezi zhotovením jednotlivých satelitních snímků). Nyní se podívejme na obrázky různých operátorů.

Obr. 1,2 Snímky operátora Google Maps. Objekt je zřetelný jak po celé ploše, tak i se středem.

Obr. 3 Obrázek od operátora Bing. Navzdory skutečnosti, že obrysy dna jsou dobře viditelné, předmět (kruh) není viditelný, protože obrázek byl pořízen na jaře roku 2016, tj. před objevem v listopadu 2016.

Obr. 4 Snímek operátora Yandex – navzdory skutečnosti, že kvůli zvláštnostem světelných podmínek a propustnosti světla vodou, nejsou vnější obrysy „objektu“ jasně rozpoznatelné, ale jeho centrální část s prohlubní je jasně viditelná.

 

Neméně je zajímavé, že 56 km jihovýchodně od umístění prvního „disku“, tři kilometry od města Nea Michaniona, také za pomoci leteckých snímků, bylo objeveno na mořském dně šest podobných formací. (GPS: 40.216960, 23.305174)

Ty mají 94 metrů v průměru, některé se částečně překrývají, ale bez známek děr ve středu. Studie satelitních snímků ukázala, že formace (stále je těžké říci, zda fyzicky existuje a zda mohou být označovány jako „objekty“), existují přinejmenším od jara roku 2014. Soudě podle série snímků, do dnešního dne své postavení a velikost nezměnily. Co by to mohlo být, není stále jasné.

Obr. 5, 6 Operátor Google


Obr. 7 Operátor Bing

Obr. 8 Operátor Yandex

Podobná situace nastala, když v roce 2014 našli potápěči podobné kruhy, ale mnohem menší – neobvyklé kruhové a diskové konstrukce na mořském dně poblíž břehů ostrova Zakynthos v Jónském moři u pobřeží Řecka.

V květnu 2016 řešilo řecké ministerstvo tajemné „pilíře“ a „disky“. Přizvalo výzkumníky z University of East Anglia a Národní univerzity v Aténách. Výsledkem bylo zjištění, že tyto útvary jsou přirozené geologické útvary, které vznikly v důsledku přírodních procesů v období pliocénu, tedy asi před 5 miliony lety.

Pokud i v tomto případě dojdou výzkumy k podobnému zjištění, to ukáže čas.

Podle: Vlad Gusca, NectonLab

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 2114

error: Kopírování zakázáno!