Záhadné sošky Nomoli

Nomoli jsou malé postavy z kamene, které byly nalezeny místními lidmi při hledání diamantů v Sierra Leone v západní Africe.

Tyto sošky jsou velmi neobvyklé, a jsou to pozůstatky cizí a neznámé kultury.

Vědci, zejména etnologové, konstruují o nich četné teorie. Nemohou se však shodnout, protože původ a účel sošek jsou neznámé.

Mýty a legendy ze západní Afriky říkají, že v dávných dobách s lidmi žili andělé z nebe. Žili zde proto, že jim Bůh za jejich špatné chování zakázal pobývat v božské říši. Aby anděly potrestal, přeměnil je na muže a poslal na Zemi.

Sošky Nomoli mohou představovat tyto božské bytosti. Tváře postav Nomoli vykazují typické znaky. I když jde o humanoidní postavy, mají velmi velký nos jako orel s nosními otvory, velká ústa, někdy ukazují zuby a mají výrazné oči. Jejich lebky jsou ploché.

Sošky, asi 40 cm vysoké, jsou vyrobeny z různých druhů kamene – z měkkých materiálů, stejně jako z tvrdé žuly.

Datování Nomoli je stále problém. Podle geologických vrstev, ve kterých byly nalezeny, by mohly být 2.500 až 17.000 roků staré. Dosud se za jedinou civilizaci v západní Africe považovala tzv. afro-portugalská civilizace, stará asi 400 let. Ale sošky Nomoli tomu neodpovídají.

Sochy mají různé pózy a výraz. Většina z nich připomíná lidské postavy, některé jakoby jely na koních, většina z nich sedí se zkříženýma nohama nebo klečí na kolenou. Někteří mají ruce na tvářích. Někdy mají zbraně nebo štíty.

Domorodci je označují jako „muže z kamene„. Ale někteří je používají jako strážce domů, jež přináší štěstí, a nebo je dávají na pole, aby je hlídali a zvýšili úrodu. Obětují jim, když byla bohatá úroda. Pokud byla sklizeň špatná, Nomoli byli rituálně potrestáni.

Nomoli byly nalezeny ve Sierra Leone ve velkém množství. Podle místních legend žily bytosti Nomoli v nebi, ale změnily se na kámen a spadly na zem. Hvězdy, které byly v této části oblohy, byly také zničeny a dopadly na Zemi. Třpytivé zbytky těchto hvězd jsou diamanty.

Nelze si nevšimnout, že Nomoli se podobají jiným záhadným soškám a vyobrazením z různých koutů světa – lidským postavám s téměř zvířecími obličeji, čímž mají zvýraznit jejich cizí původ. Stejně jako jinde i tyto záhadné postavy přišli z nebe. Šlo skutečně o příchozí z hvězd?

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!