Vědci rozluštili „dopis od ďábla“ ze 17. století

Tajemný dopis jeptišky Maria Crosifissa della Conchesion, „posedlé ďáblem“, byl rozšifrován o tři a půl století později italskými počítačovými specialisty z výzkumného střediska v Catanii.

Podle italských novin La Stampa to bylo možné díky dešifrovacímu algoritmu, který se nachází v DarkNet – virtuálním anonymním prostoru, který je ukrytý a pro obyčejné prohlížeče nedostupný.

Urozená Isabella Tomasi se dostala do benediktinského kláštera Palma di Monteciaro ve městě Agrigento ve věku 15 let, a přijala jméno Maria Crocifissa della Concezione.

Obr.1 Klášter Palma di Monteciaro v Agrigento

Jednou, v roce 1676, se ráno probudila v cele, seděla na podlaze, ruce a obličej zašpiněné inkoustem. Na stole ležel list se záhadným textem. Dívka řekla jeptiškám, že tento dopis jí diktoval sám ďábel, který se v ní usadil.

Uvěřili jí, a dopis byl vystaven v klášteře. Od té doby se mnozí pokoušeli rozluštit tajemné poselství, ale nikomu se to dosud nepodařilo.

A tak programátoři byli schopni zjistit, co je napsáno v rukopisu. Jak se podařilo přeložit „jazyk ďábla“? Za tímto účelem do programu zapojili několik různých abeced, včetně starých germánských run. A algoritmus začal porovnávat znaky rukopisu s písmeny abecedy. Rozšifrovat se podařilo pouze 15 řádků zprávy. Ukázalo se, že to je opravdu nějaké „ďábelské“…

Text byl nejen velmi chaotický, ale také napsaný v různých jazycích. Je věnován vztahu mezi Bohem, ďáblem a člověkem. Sestra Marie tedy napsala, že „Bůh byl vynalezen člověkem“ a „tento systém nepracuje pro nikoho“. Text také obsahuje fráze jako „Bůh, Ježíš a Duch svatý – zbytečná, nadbytečná zátěž“ a „Bůh věří, že může osvobodit smrtelníky“. Je zde také zmínka o řece Styx (podle řecké a římské mytologie je to jedna z pěti řek podsvětí), o které se říká, že „zdá se, o ní není pochybnosti“.

Obr.2 Rukopis

„Maria byla pravděpodobně talentovaná lingvista,“ říká ředitelka centra LUDUM (1) Daniele Abete. „Text napsala ve svém vlastním jazyce, míchala abecedy, které znala, každý symbol byl dobře promyšlený a strukturovaný. Nu, ten ďábel byl jen v její hlavě…“

Abete, když studovala toto poselství, navrhla, že když jeptiška záměrně tvořila svou vlastní abecedu pro tuto zprávu, nebyla zrovna v pořádku. Život v klášteře není příliš snadný ani pro dokonale zdravou osobu, a Maria zřejmě trpěla schizofrenií nebo bipolární poruchou.

Podle vědců jeptiška dobře znala nejen latinu a starověkou řečtinu, ale také runy. Navíc – tato „zpráva od ďábla“ nebyla jediná: Maria obdržela ještě dvě, ale už je nezapisovala…

Odkazy

(1) LUDUM. Internet: http://www.museodellascienza.com/

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!