Přežijí mimozemšťané změnu klimatu?

I mimozemská civilizace může čelit na své planetě klimatickým změnám.

Každá civilizace dosáhne bodu, kdy bude spotřebovávat zdroje své planety takovou rychlostí, že to ohrozí její přežití.

Astrofyzik Adam Frank z Univerzity v Rochesteru a jeho spolupracovníci popisují tento problém v květnovém čísle časopisu Astrobiology. (1)

Ukazují, že tento problém současného lidstva může být výzvou pro všechny inteligentní civilizace.

„Astrobiologie se zabývá studiem života a jeho možnostmi v planetárním kontextu,“ a „to zahrnuje exocivilizace nebo to, co obvykle nazýváme mimozemšťany,“ vysvětluje Frank.

Frank a jeho kolegové vycházejí z předpokladu, že to není poprvé v kosmické historii, kdy planeta prožívá přechod k tomu, co jsme na Zemi nazvali jako antropocén, dobu, kdy dopad technologické civilizace ovlivňuje ekosystém v celosvětovém měřítku. (2)

„Zákony fyziky potvrzují, že každá mladá populace, která vytvořila civilizaci s intenzivní spotřebou energie, jako je naše, má na svou planetu vliv. Vidět změnu klimatu v tomto kosmickém kontextu nám může dát lepší představu o tom, co se s námi děje, a co s tím dělat,“ říká astrofyzik.

Obecná myšlenka spočívá v tom, že je možný udržitelný rozvoj. Jak to víme? Může existovat v kosmu planeta s civilizací s udržitelným rozvojem, nebo každá civilizace trvá několik století, dokud nedojde díky její expanzi ke změně klimatu, která její existenci ukončí?

Frank a jeho spolupracovníci vytvořili jednoduchý matematický model, aby zjistili, zda je možné, aby se planeta a její civilizace vzájemně vyvíjely harmonicky.

Model je částečně založen na případu Velikonočního ostrova. Zde první lidé přistáli kolem roku 1200, počet obyvatel dosáhl téměř 10 tisíc, a vytvořili kulturu, jejíž nejviditelnějším znamením jsou obrovské sochy moai. Nicméně, když se v roce 1722 dostal na ostrov holandský admirál Jacob Roggeween, našel pustou krajinu s hladovými obyvateli, kteří neměli ani dřevo na topení. Lidé vyčerpali všechny zdroje svého malého ostrova a jejich kultura se zhroutila.

Výsledkem matematické simulace jsou čtyři možné scénáře:

  • – extinkce, ve které populace a teplota roste velmi rapidně a přežije pouze 30% populace;
  • – udržitelnost, v níž populace a teplota rostou, ale dosažení rovnováhy je dosaženo přechodem od využívání zdrojů s vysokým dopadem, jako je ropa, k jiným zdrojům s nízkým dopadem, jako je sluneční aj. energie;
  • – zhroucení bez změn zdrojů, kdy se populace zhroutí a možná dokonce i jako druh zmizí;
  • – kolaps se změnami zdrojů, v nichž, i když dojde k přechodu na obnovitelné energie, přichází odpověď pozdě a populace se zhroutí.

„Poslední scénář je nejstrašnější. Dokonce, i když uděláte správnou věc, pokud budete čekat příliš dlouho, vaše civilizace se může zhroutit,“ varuje Frank.

Model je velmi jednoduchý, a jde o první z mnoha výzkumů. Varování je jasné: pokud vyvoláte změnu klimatu a nereagujete včas, změní se planeta sama a lidstvo může zmizet. Možná proto jsme nenalezli mimozemšťany. Protože – zanikli…

„Tyto modely ukazují, že nemůžeme jen myslet na to, že populace se vyvíjí sama. Musíme přemýšlet o planetách a civilizacích ve vývoji,“ uzavírá Frank.

Odkazy

(1) Frank, A. a kol.: The Anthropocene Generalized: Evolution of Exo-Civilizations and Their Planetary Feedback. Astrobiology, Vol. 18, No. 5. Internet: https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/ast.2017.1671
(2) Antropocén. Wikipedia. Internet: https://cs.wikipedia.org/wiki/Antropoc%C3%A9n

 

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!