Jak to bylo s Nessie ? (3)

Žila někdy v Loch Ness přece jen nějaká příšera?

Mohl to být plesiosaurus?

„Předkové příšery z jezera Loch Ness – plesiosauři – obývali široká severská jezera,“ říká Joern Harald Harumi, norský badatel z Natural History Museum při Universitě v Oslo.

„Potvrzují to poslední poznatky z arktických ostrovů Svalbard. Zde v permafrostu se nachází zachovalé pozůstatky 28 starověkých plazů. Jsou zde i plesiosauři s dlouhými krky, i ti, kteří je jedli – ichthyosauři, desetimetrová monstra, podobající se obrovským delfínům s 30 centimetrovými zuby.“

Nessie byl slon?

Neil Clark z Muzea paleontologie při Universitě v Glasgow, se proslavil tím, že objevil před několika lety v oblasti skotských vysokohorských jezer stopy dinosaurů.

Pak jej uchvátil problém legendární Loch Ness. Začal studovat zprávy očitých svědků, kteří údajně viděli tajemné monstrum. Prozkoumal všechny dostupné fotografie. A pak vystoupil se senzačním prohlášením, publikovaným v novinách The Times: Nessie není žádný dinosaurus, který přežil v jezeře Loch Ness do současnosti. Je to slon. Přesněji řečeno, několik slonů, jejichž choboty zmátly očité svědky.

V podstatě nejslavnější fotografie ukazuje něco protáhlého, vyčnívajícího z vody. Je to krk Nessie, trvají na svém nadšenci. Pravda, mohli jen stěží vysvětlit, kde je v tomto případě hlava. Argumentovali tím, že hlava je malá. Jako u hada.

Ale pokud budeme předpokládat, že „krk“ je chobot, jak to navrhuje paleontolog, pak hledat hlavu na jeho konci je nerozumné. Ta by měla být jinde, tedy pod vodou. Což je skutečně patrné na obrázcích.

Obr.4: Clark říká: „Když sloni byli koupáni v jezeře, z vody jim byly vidět jen trup a dva hrby. První – hlava, druhá – hřbet zvířete

Ale kde se tady, ve Skotsku, vzali sloni? A dokonce ve vodě?

Odpověď je velmi prostá – byli to sloni z cirkusu, který se pohyboval po celé zemi na turné. A jejich majitelé slony vykoupali.

Obr.5: Jak došlo k záměně slona na lochnesskou příšeru

„Cirkus, přijíždějící na jarmark se zastavil u jezera Loch Ness, aby si zvířata odpočinula,“ vysvětluje Clark.

První moderní svědectví o výskytu Nessie se objevilo roku 1933, což se shoduje s akcí jistého Bertrama Millse, majitele londýnského cirkusu.

Obrátil se s výzvou na občany, že pokud monstrum chytí, dostanou odměnu 20.000 liber.

Paleontolog Clarc je přesvědčen, že Mills se stal iniciátorem grandiózní mystifikace, která zahájila světoznámou slávu Nessie.

Clark sice neví, zda fotografové viděli slony, ale kvůli vypsané odměně je nasnímali tak, aby snímky naznačovaly něco tajemného.

Závěr seriálu (1), (2)

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1034

error: Kopírování zakázáno!