Jak to bylo s Nessie ? (1)

Žila někdy v Loch Ness přece jen nějaká příšera?

Simon Dinsdale, bývalý policejní detektiv z Essexu tvrdí: dvouminutový film, natočený jeho otcem Tim Dinsdalem před 50 lety, zachycuje skutečného netvora v Loch Ness. A není falešný, jak se někteří domnívají. Simonovi lidé věří.

Před tím, než odešel do penze, tento detektiv odhalil několik případů sériových vražd ve Velké Británii.

A nyní, v roce 50 letého výročí tohoto snímku řekl, že on sám viděl dvakrát Nessie. Včetně toho případu, kdy jeho otec natáčel film.

Na obrázku není vidět detail, kvalita fotografií je vůbec velmi slabá. Ale výrazně je vidět, že ve vodě plave něco velkého.

Obr.1: Tim Dinsdale organizoval desítky expedic za monstrem

„Viděl jsem hřbet velkého zvířete,“ říká Dinsdale. „Tyčilo se nad vodou asi metr. A mělo asi půl metru v průměru. Barva – červeno-hnědá. A na boku – nějaký výstupek. Viděl jsem to naprosto jasně … a pak „to“ uplavalo. Mě doslova zatrnulo – tak silný to byl dojem.“

Tim Dinsdale, otec Simona, sloužil v Royal Air Force (RAF) jako inženýr. Zemřel v roce 1987. Po celý svůj život se ve volném čase zabýval lovem monstra – uspořádal 56 expedic. Svůj první film, který natočil v roce 1960, dával svým kolegům k posouzení. Nezávislí odborníci z britského Centra leteckého průzkumu (JARIC) zjistili, že film je v pořádku. Co je na něm, ale nerozluštili.

Zjistili, že to není ponorka, ale nějaký „živý objekt“, pohybující se rychlostí 16 kilometrů za hodinu.

Obr.2: Záběr z filmu Tima: tmavá skvrna vpředu je prý hřbet Nessie

Až do roku 2005 byl film Tima Dinsdale považován jako důkaz pro to, že jezero obývá nějaké velké zvíře.

Možná i vodní ještěr – plesiosaurus – s ohromným tělem a ploutvemi a s velmi dlouhým krkem.

Ale k 45. výročí vzniku filmu se v JARIC pokoušeli dojít ke stejnému závěru, a prozkoumali, co vytváří pěnovou stopu na hladině. A jako už mnohokrát prokázali, že o loďce nemůže být ani řeči. To znamená, že Tim i jeho syn Simon, viděli obrovské zvíře.

Ale leteckým průzkumníkům oponovala řada vědců, kteří prováděli počítačovou analýzu filmu.

Pokračování

Čtěte:  

  • Jak to bylo s Nessie? (2). ZaZ, 31.5.2017. 
  • Jak to bylo s Nessie? (3). ZaZ, 1.7.2017. 

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 1032

error: Kopírování zakázáno!