Mimozemšťané nevolají, nepíšou (2)

Vědci se snaží pochopit, proč stále ještě nebyl navázán kontakt s mimozemšťany

„Mimozemšťané“ mají vlastní „sociální sítě“…

Seth Shostak (1), hlavní astronom Institutu SETI, který hledá signály od mimozemských civilizací, říká: V Mléčné dráze může existovat až milión rádiových vysílačů. A nějaké jejich signály budou zachyceny v příštích 20 letech díky rozvoji zemské komunikační technologie a výpočetní techniky.

Problém je, že podobné sliby slyšíme nejméně 20 let. Ale stále nic.

Je možné, že mimozemšťané nejsou?

„Jsou,“ říká James Benford a jeho dvojče bratr Gregory (2), výzkumníci z Kalifornské university. „Ale nejsou to marnotratní idioti, jak si o nich myslíme my.“

Ve skutečnosti současný princip SETI je založen na myšlence, že mimozemšťané neustále posílají signály „na všechny strany“. Třeba jako naše rádio a TV.

V rámci planety je to možné, ale ve vesmírných měřítcích je to nesmysl. Představovalo by to obrovské množství energie. Vědci říkají – pokud mimozemšťané existují, pak posílají krátké zprávy jako lidé v sociálních sítích.

Obr.: Toto je známý „Wow signál“ přijatý „Velkým uchem“, v roce 1977. Od té doby se neopakoval.

Podle názoru bratří Benfordů, možná že lidstvo propáslo řadu těchto signálů. A pokud zachytily nějaké, pak čistě náhodou.

15.srpna 1977 se stalo něco neuvěřitelného. Dr. Jerry Eyman, pracující na rádiovém „Velkém uchu“ na projektu SETI na Universitě v Ohiu, zaznamenal slavný WOW-signál. (3) Podle posledních zpráv byla podstata signálu vyřešena – pocházela z komety. (4)

Mnoho lidí stále věří, že byl poslán z cizí kosmické lodi, která přišla ze souhvězdí Střelce. Není mnoho výkladů, které by měly vysvětlit všechny zvláštnosti přenosu.

Frekvence signálu byla 1,42 GHz – což je frekvence vodíku, na kterém právě vědci čekali mimozemské zprávy.

Doba trvání – 72 sekund. Přesně tolik, jak by trval mimozemský signál umělého původu. Anténa rádia „Big Eye – Velké ucho“ je pevná – skenuje oblohu jen pouze díky rotaci Země. Pokud zachytí nějaký zdroj, může ho zachytit právě jen po dobu 72 sekund.

Z toho polovinu této doby by se intenzita signálu měla postupně zvyšovat, dokud anténa přesně zamíří na vysílač. Ve zbývajících 36 sekundách – intenzita neustále klesá. Tak se to i stalo se signálem WOW.

Bratři Benfordové nutí astronomy přehrabovat se v archivu a hledat krátké signály. A ne nutně na frekvenci vodíku, neboť méně energie potřebují pulsy na frekvenci 10 GHz.

Výpočty ukazují: s anténou o průměru 900 metrů, by si mohla civilizace srovnatelné s naší, dovolit jednou za rok pokrýt Mléčnou dráhu sérií signálů o celkové délce 35 sekund. Na takový kosmický Twitter je třeba se zaměřit. Pak se možná předpověď Setha Shostaka naplní.

Odkazy

(1) Seth Shostak. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Seth_Shostak
(2) Gregory Benford. CA Irvine. Internet: http://www.faculty.uci.edu/profile.cfm?faculty_id=2097
(3) Signál WOW. Wikipedia. Internet: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sign%C3%A1l_Wow!
(4) (-r-): Tajemství signálu WOW vyřešeno? ZaZ, 20.4.2016. Internet: http://www.zahadyazajimavosti.cz/index.php/2016/02/25/tajemstvi-signalu-wow-vyreseno/

Pokračování

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 970

error: Kopírování zakázáno!