Zázračný stroj J. W. Keeleyho

John W. Keeley z Philadelphie nic nevynalezl, alespoň ne nic převratného, co by způsobilo technickou revoluci. Přesto však udržoval po mnoho let — vlastně až do své smrti v roce 1899 — svět v napětí a očekávání věcí neočekávaných. A vůbec mu přitom nešlo jen o popularitu či žert, ale o peníze. A vydělal skutečné milióny. Jak to s Keeleyho zázračným strojem vlastně bylo?

Někdy na sklonku osmdesátých let 19. století pustil Keeley do světa zprávu, že vynalezl motor poháněný silami z éteru. Tento stroj, poháněný tajuplnou energií, bude prý možné používat k pohonu aut, lokomotiv i lodí, má obrovské možnosti v zemědělství i ve vojenství, všude, všude, všude…

Tak to hlásal propagační leták i titulky v novinách. A spolu s tímto oznámením nabízel vynálezce nejen možnost přesvědčit se o vynikajících kvalitách stroje (zatím a vlastně navždy byl pouze v prototypu, neboť Keeley jej neustále zdokonaloval, ale zároveň přijímal objednávky na zakoupeni motoru, jakmile se začne vyrábět sériově.

Zájemci o nový zázračný stroj se ke Keeleymu doslova valili. Někteří si nechali ukázat obrovskou sílu motoru, jiní posílali zálohy ve výši od 500 do 5000 dolarů. A ti, kteří se na vlastní oči přesvědčili, šířili dál Keeleyho popularitu. Hovořili o tom, že přímo v prostoru vynálezcova domu je dělo poháněné energií ze zázračného stroje, které má obrovskou razanci…

John W. Keeley nepředváděl svůj vynález pouze laikům, ale i odborníkům. Samozřejmě, že jim nemohl prozradit princip stroje, pouze jeho účinky. A ty byly, jak už řečeno, značné a tedy i překvapivé.

Překvapivé bylo po Keeleyho náhlé smrti i odhalení celého tohoto podvodu se zázračným motorem poháněným silou z éteru. „Vynálezce“ měl totiž ve sklepě domu, kde byla jeho laboratoř, obrovský vzdušný kondenzátor. Na něj byly napojeny různé trubky, ukryté ve zdivu domu. Střely z děla, na nichž Keeley obyčejně demonstroval sílu svého přístroje, byly po zapnutí kondenzátoru vypalovány stlačeným vzduchem.

A celý přístroj nebyl poháněn — jak „vynálezce“ tvrdil — pouze několika briketami, ale na principu, který už tehdy technický svět dávno znal. Tisíce lidi, kteří „naletěli““ na Keeleyho zázračný motor, přišlo o velké peníze. Pro mnohé to neznamenalo skoro nic, pro jiné skoro všechno, co měli. A všichni tak zaplatili svou daň za důvěřivost.

John W. Kelley má však své následovníky i dnes. (1)

Odkaz

(1) Sympathetic Vibratory Physics. Internet: http://www.svpvril.com/

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 888

error: Kopírování zakázáno!