Záhadné spirály na planině Nazca

Vědci rozluštili tajemství záhadných spirál na planině Nazca

Spirály a díry vedou do podzemních struktur

Planinu Nazca v Peru pokrývají desítky tisíc linií, stovky geometrických tvarů a desítky kreseb obrovských postav, viditelných z velké výšky. Ale geoglyfy nejsou jediná místní záhada. Na planině je řada hlubokých spirál, lemovaných kameny.

Kdo stavěl takové divné struktury, které místní obyvatelé nazývají „puquios„? A proč? Vědci se dohadují, stejně jako v případě obřích kreseb.

Až v poslední době italští archeologové, vedení Rosou Lasaponara (1) z Ústavu analýzy životního prostředí (Institute of Methodologies for Environmental Analysis, Italy) (2),  zřejmě našli stopu k řešení.

Snímky ze satelitů umožnily analyzovat rozmístění těchto Puquios na celé planině. A z toho vyplývá, že jde o dávný zavlažovací systém. Kdysi sloužily k čerpání vody z podzemních zvodní. Vodu poháněl vítr, který pronikal po spirále do hloubky. Ten ji také rozháněl do podzemních kanálů.

 

Obr.1 Na planině Nazca je pás neporušených Puquios, určených pro uchování vody v podzemí. Některé puquios jsou dodnes dobře zachovalé a stále funkční.

Vynalézavost dávných obyvatel náhorní planiny uvedla archeology do údivu.

Díky tomu měli obyvatelé kultury Nazca vodu po celý rok – a to nejen pro zavlažování zemědělské půdy, ale i pro domácí použití. Zavlažování pomohlo udržet jedno z nejsušších míst na Zemi v kvetoucí zahradu. Přebytečnou vodu lidé odvedli do podzemních zásobníků, nad kterými rovněž umístili puquios.

Obr. 2, 2a Pás děr v údolí Pico však zřejmě s puquos nesouvisí

Nicméně, časem se i tak krajina stala nehostinnou. Nyní z bývalého systému Puquios zbyla jen malá část.

Měl starověký zavlažovací systém nějaký vztah ke kresbám na Nazce? Možná. Některé geoglyfy jsou spojeny s vodonosnými vrstvami a podzemními kanály. Ale u většiny tomu tak není.

Archeologové jsou přesvědčeni jen o jedné věci: budování systému Puquios a tvorba linií a kreseb probíhalo najednou, což si vyžádalo obrovské úsilí, přesnou organizaci práce v průběhu mnoha let, mobilizaci desítek tisíc lidí. A to je možné jen tehdy, když existuje silná ústřední vláda, která ví, co má dělat, má jasně formulované cíle. A to navzdory skutečnosti, že příkazy nepsali – v kultuře Nazca neznali psaný jazyk.

Obr.3 Některé kresby na planině Nazca možná souvisely s podzemními zvodněmi.

V jaké době byly vytvářeny Puquios a kresby? Přesnou odpověď neznáme. Předpokládaná doba – tisíc let před naším letopočtem až 750 let našeho letopočtu.

O svých výzkumech budou italští archeologové mluvit na nadcházejícím Valném shromáždění Evropské geologické unie. (3)

Odkazy

(1) CV Rosa Lasaponara. Italian Research Council. Internet: http://www.imaa.cnr.it/index.php/en/staff-2/technologists/142-services/trasparency/curriculum-vitae/154-cv-rosa-lasaponara
(2) Italian Research Council. Internet: http://www.imaa.cnr.it/index.php/en/
(3) Park, W.: The Ancient Peruvian Mystery solid from Space. BBC, 8.4.2016, Internet:  http://www.bbc.com/future/story/20160408-the-ancient-peruvian-mystery-solved-from-space

Čtěte více:

 

 

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 893

error: Kopírování zakázáno!