Opět Jantarová komnata v Polsku?

Našli Poláci v obci Pasłęk Jantarovou komnatu?

Nevěřte tomu – víme, že skončila v Kaliningradu, říkají ruští badatelé 

Bludiště polského zámku

Polští archeologové znovu vzrušili veřejnosti vydáním nové verze o tom, kam se poděla Jantarová komnata. 

Podle nich jsou bedny s Jantarovou komnatou skryty v tunelech zámku města Pasłęk, nedaleko Elblagu. 

Jak sdělila TVN24, v blízkosti zámku proběhl výzkum, při kterém byla zjištěna anomálie: georadar i tomograf ukázaly dutinu mezi zámkem a kostelem svatého Bartoloměje, který je nedaleko. Dutina – to není nic jiného než podzemní chodba, propojující obě budovy, o které, mimochodem, koluje řada místních městských legend.

Polské úřady naplánovaly výkop k podzemní chodbě už na léto 2017, a to přesto, že o senzační nález nijak neprojevuje zájem ruská vláda. Kaliningradský historik Sergej Trifonov, který se léta specializuje na Jantarovou komnatu říká, že pověsti o údajné skrýši v polském zámku jsou jen obyčejným trikem s cílem přilákat turisty.

 

Obr.1 Poláci tvrdí, že Jantarová komnata je ve městě Pasłęk 

„O polské verzi slyšíme poměrně často, protože naši sousedi jsou mistři v oblasti svého cestovního ruchu,“ – řekl Trifonov.

„Pravděpodobně udělají nějaký humbuk před nástupem léta, aby podpořili své město Pasłęk, mohou dokonce něco vykopat – ale nic nenajdou.

Ale pravděpodobnost, že v bunkru posledního velitele Königsbergu, Otto Lasha (1) – bude nalezen nějaký ukradený majetek, je velmi vysoká.

A to není můj výmysl. Už došlo k několika studiím, které naznačují, že bedny pod podlahou bunkru jsou v hloubce pěti metrů. Připomínám, že jde o betonový bunkr, jehož rozměry jsou 4 x 4 m. Už ho zkoumalo několik pátracích týmů: jsou snímky z vnitřku, na kterých jsou vidět kovové krabice. Nicméně, povolení k otevření můj tým ještě nemá.

Obr.2 Kopie Jantarové komnaty se dnes nachází v Jekatěrinském paláci  

Jantar v parafinu

Je již dostatečně známo, že Jantarovou komnatu není třeba hledat. Shořela během bombardování Königsbergu. Ale i kdyby se podařilo nějakou část najít, za desetiletí, po které by ležela v zemi, by dubové desky i s nalepenými kousky jantaru dávno shnily.

„A nebo ne,“ – říká Trifonov. „lidé, kteří měli představu o ceně toho, co měli ukrýt, by to pečlivě zakonzervovali, a to i těsně před útokem na Královec.“

„Alfred Rode (německý historik umění, který se v Königsbergu aktivně podílel na třídění kulturních hodnot, uloupených v Sovětském svazu – pozn.red.) Berlín ujistil, že Jantarová komnata bude ukryta včas, navíc se ní choval jako ke své vlastní. Jsem si jist, že v bronzových bednách v bunkru je uložená v parafínu, a také tam mohly být použity speciální granule silikagelu, aby odebíraly vlhkost.“

Alfred Rode po válce souhlasil se spoluprací se sovětskými orgány. Před útokem odmítl opustit obležené město. Jeho vztah ke Königsbergu a tamním uměleckých sbírkám byl prý silnější než pud sebezáchovy. Pak ale jen mátl badatele a vyšetřovatele, a vodil je v kruhu. Další tajemství historie Jantarové komnaty se otevřelo po smrti tohoto historika a jeho manželky – došlo k tomu za záhadných okolností v zimě 1945.“

Jantarovou komnatu neukryli Němci, ale NKVD…? 

Nejexotičtější verzi o Jantarové komnatě v posledních letech vyslovili kanadští novináři. Nicméně, je považována za příliš zpolitizovanou. Podle nich nacisté uloupili v Leningradě cennosti, ale nechtěli je schovávat.

„Na konci prosince 2016 dojela do Kaliningradu skupina pracovníků TV z Kanady,“ – říká Trifonov, „a přinesla s sebou mnoho drahého vybavení na průzkum bunkru. Výsledky byly ohromující: podle jejich odborníků byl bunkr zaplněn až bezprostředně po válce. Podle nich ukryl poklady NKVD, aby jimi SSSR nemusel platit dluhy do USA za smlouvu o půjčce a pronájmu (Lend-Lease). To znamená, že vynesli bedny z královského hradu a zazdili je tam, kde je nikdo nebude hledat – v centru města.“

Sergej Trifonov, i když pracoval s Kanaďany a dokonce s nimi podepsal smlouvu, jejich verzi nevěří.

Prý k otevření bunkru dojde až těsně před Světovým pohárem v roce 2018, což upozorní na Kaliningrad nejen fotbalové fanoušky, ale i hledače pokladů.

Verze se čtyřmi bednami

V Kaliningradu jsou další badatelé, zabývající se ztracenou Jantarovou komnatou. Například Nikolaj Šumilov z organizace „Bílá listina“ stejně jako Sergej Trifonov tvrdí, že polská verze vede jen k vytvoření turistické atrakce.

„Poláci speciálně naplánují operaci k průzkumu podzemí právě před šampionátem ve fotbale, aby zachytili turisty, cestující do Kaliningradské oblasti,“ je přesvědčen Šumilov. „Samozřejmě, že polská verze o umístění Jantarové komnaty má také své kouzlo, ale naši sousedé musí pochopit, že všechny nejrozumnější verze jsou spojeny s dnešní Kaliningradskou oblastí.“

Podle Šumilova panely s jantarem byly rozděleny na několik částí, a poté uloženy na různých místech v Königsbergu.

„Jedna část byla ukryta přímo ve sklepních prostorách královského hradu,“  říká Šumilov. „Ta druhá – na Steindamme, pod obchodním domem, „Kepa“, kde je dnes „Benetton“. Třetí část byla převezena do okresu Ponarth, a čtvrtá je v areálu botanického zámku. Válku přežili svědci, kteří viděli transport beden. Kromě toho, jeden svědek je dokonce balil – Paul Sonnenshein.“

Nikolaj Šumilov sebevědomě říká, že Sonnenshein ukázal na první tři místa umístění beden, a o čtvrtém místě sovětské úřady informovala Němka Ida Kruger, která bydlela nedaleko od botanické zahrady.

Všechny verze kaliningradského umístění Jantarové komnaty naráží na jedinou překážku – byrokracii. Ani jedno místo dosud nebylo dosud prozkoumáno, protože úřady to nechtějí povolit. Nicméně, úřady mohou zareagovat, pokud důkazy budou natolik pádné, že v bunkru opravdu jsou bedny ne s konzervami, ne s jantarem a zlatem. A tak město udržuje stále v napětí lovce a milovníky záhad.

 

Odkazy 

(1) Otto Lasch. Wikipedia. Internet: https://en.wikipedia.org/wiki/Otto_Lasch 

Pokračování

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 904

error: Kopírování zakázáno!