Záhadná bitva nad Los Angeles

Záhadná bitva nad Los Angeles (1) zůstává jednou z nejpodivnějších událostí druhé světové války.

24.února 1942, dva a půl měsíce po útoku na Pearl Harbor, vydala námořní rozvědka USA varování, že je možné očekávat japonský útok v příštích deseti hodinách. Tu noc bylo hlášeno velké množství světel z okolí města. Vše začalo už v 19:18, napětí v 22:23 dočasně povolilo. Ale brzy ráno 25.2.1942 vše začalo. Radary oznámily neidentifikovaný cíl. Protiletadlové baterie byly připraveny ve 2:15 ke střelbě.

Obr. 1 Foto z Los Angeles Times 

Radar sledoval cíl blížící se několik mil od pobřeží. Informační centrum bylo zaplaveno zprávami o „nepřátelských letadlech“, i když záhadný objekt ve sledovaném sektoru zmizel.

Ve 2:43 byla letadla hlášena u Long Beach, a pár minut později pobřežní dělostřelectvo bylo připraveno k palbě na cíl ve výšce 12,000 stop nad Los Angeles.

Ve 03:06 byla viděna světla nad Santa Monica a čtyři baterie protiletadlových děl zahájila palbu načež „vzduch nad Los Angeles vybuchl jako sopka.“ Za hodinu vypálila 37. dělostřelecká brigáda asi 1400 granátů na neidentifikovaný objekt. Poplach byl odvolán v 7,21 hodin bez důkazů o přítomnosti nepřátelských letadel, bombardování nebo jiných stop po nepřátelském náletu.

Tyto události nebyly nikdy plně vysvětleny, a staly se předmětem zájmu ufologů. Příhoda se dostala i do Spielbergova filmu „1941“ z roku 1979. (2)

Je třeba vědět, že v té době probíhala značná rivalita mezi americkým námořnictvem a armádou.

Frank Knox, tehdejší sekretář námořnictva, připsal tento planý poplach „nervozitě z nově vzniklé války.“

Generál George C. Marshall řekl, že příčinou mohla být obchodní letadla a zapůsobila jako psychologická zbraň při vyvolání paniky mezi obyvatelstvem.

A ministr války Henry Stimson došel k závěru, že to mohlo být nepřátelské letadlo, které vzlétlo z tajné základny v Kalifornii nebo v Mexiku, nebo lehké letadlo vypuštěné z japonské ponorky.

Nebyly nalezeny žádné důkazy o přítomnosti nepřátelských letadel, a radar nezjistil žádné cizí předměty na obloze.

Je zřejmé, že armáda se mohla snáze ospravedlnit ze zmatené střelby po nezjištěných letadlech.

Předkládaným důkazem o přítomnosti něčeho divného v časných ranních hodinách 25. února 1942 by měly být fotografie zveřejněné Los Angeles Times, ve kterém protiletecké světlomety pátrají po neznámých objektech na obloze.

Problém je v tom, na fotografii jsou vidět pouze výbuchy granátů, které jsou ufology vykládány za neznámé objekty.

Obr. 2 Foto z magazínu Life

Svou roli zřejmě sehrála nervozita před japonským útokem, že dělostřelectvo začalo pálit na základě neověřených zpráv. Detonace, světlomety a kouř dokreslilo všechno ostatní.

Po válce Japonsko prohlásilo, že s tímto incidentem nemá nic společného, a vyšetřování Úřadu historie vojenského letectva v roce 1983 došlo k závěru, že poplach byl způsoben meteorologickým balónem nad Los Angeles.

„Lidé, kteří byli tehdy v noci na ulici, přísahali, že to nebylo letadla ani balón, ale UFO. Plulo klouzavým pohybem. Do dnešního dne nikdo nemůže vysvětlit, co to bylo za loď, nebo proč naše dělostřelectvo nebylo schopno jej sestřelit,“ říká Bill Birnes, editor časopisu UFO (3). Není tomu tak. Nikdo v té době nevěděl, co je UFO, Kenneth Arnold viděl první v červnu 1947, v té době byly jiné starosti.

Obr. 3 Foto z Herald Examiner

„Bitva o Los Angeles“ zůstala ufology nepovšimnutá až do poloviny 60. let a jeho plný popis v rámci UFO nastalo až v roce 1987 v časopise Fate Magazine. (4)

Od té chvíle si příběh ufologie přivlastnila, a minimalizovala její historický kontext.

Odkazy

(1) Battle of Los Angeles. Wikipedia. Internet: http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Los_Angeles
(2) Spielberg, S.: 1941. (1979), Internet: http://www.csfd.cz/film/8624-1941/prehled/
(3) UFOMAG. Internet: http://www.ufomag.com/
(4) Fate Magazine. Internet: http://www.fatemag.com/

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 884

error: Kopírování zakázáno!