Čí jsou to dlaně?

Otisky na stěnách jeskyně v saharské poušti nejsou lidské. Ruce by byly příliš malé, než aby patřily lidem

Překvapivý objev udělala antropoložka Emmanuelle Honoré z Archeologického výzkumného ústavu McDonald (McDonald Institute for Archaeological Research). Změřila drobné otisky rukou v egyptské jeskyně Wadi Sura II, která se nachází v saharské poušti na skalnaté plošině Gilf Kebir. Badatelka dospěla k závěru, že otisky nejsou lidské, i když jsou jim velmi podobné, a mají i pět prstů.

 

Obr.1 Emmanuelle Honoré v jeskyni, vyzdobení kresbami dávných lidí a ještě někoho jiného

Jeskyně Wadi Sura II byla objevena v roce 2002. Stejně jako její sousedka – takzvaná „Jeskyně plavců“ – je plná skalních maleb provedených okrovou barvou. Obyvatelé těchto jeskyní zde žili asi před 10 tisíci lety, pomalovali stěny figurkami lidí a zvířat. Někteří zde zanechali otisky svých rukou – lidských rozměrů. Ale vedle velkých otisků jsou zde i úplně malé.

 

Obr.2, 3 Egyptská jeskyně: dávná umělecká galerie

Původně se mělo za to, že malé otisky patří dětem. Emmanuelle Honoré to však zpochybnila. Tyto otisky byly jiné, menší. Opravdu dětské?

Antropoložka navštívil několik porodnic, kde zkoumala dlaně novorozenců. Byly větší. Měřila dlaně dětí narozených v sedmi měsících. Ani ty neodpovídaly.

Čí jsou tedy tyto drobné stopy? Kdo tu žil s místními divochy? Malí mimozemšťané?

Obr.4 Ruka nedonošeného dítěte je ještě větší než ta, jejíž otisk je na stěně

Emmanuella napadlo originální řešení. Nejprve prozkoumala dlaně malých opic – jenže na stěnách jsou prsty na dlaních mnohem delší a tenčí než ty, které mají opice.

Až místní ještěrky (varani – Monitor lizards), mají nohy s 5 prsty, které se velikostí a proporcemi shodují s otisky. Badatelka nevylučuje, že mohlo jít i o tlapy malých krokodýlů.

Samozřejmě, že ještěrky ani krokodýli nevytvářeli kresby na stěnách jeskyní. Lidé jejich tlapy namáčeli do barvy a dělali jimi stopy. Proč? Nevíme.

Obr.5 Varan, jehož nohy mohly být otisknuty na stěny egyptské jeskyně.

***

Líbil se vám článek a celý web?  Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 830

error: Kopírování zakázáno!