Ostrov kamenných uší?

Nová hypotéza o účelu soch na Velikonočním ostrově 

Na břehu Velikonočního ostrova stojí řady kamenných soch. Jejich účel nebyl nikdy objasněn.

 

Obr. 1  Kamenné ucho v West Yorkshire

Badatelé si všimli, že by mohly mít podobný účel, jako stavby na jižním pobřeží Velké Británie.

 

Obr. 2 Kamenné naslouchadlo v hrabství Kent umožňuje slyšet zvuk letadel z 30 let na 60 km

Tzv. „zvuková zrcadla“ byla vytvořena na jižním pobřeží Anglie, v době, kdy ještě nebyly radary, v už dobách první světové války. Měly umožňovat lidem, zachytit zvuk přilétajících letadel a varovat před nenadálým náletem. Je jich několik desítek – ploché, až 100 m dlouhé betonové stavby, nebo kruhové o průměru kolem 5 – 10 m, do jejichž ohniska byl postaven člověk a slyšel tak zvuk letadel až na 50 – 60 km.

 

Obr. 3

Podobné „kamenné uši“ jsou postaveny v Kerčském průlivu mezi pevninským Ruskem a poloostrovem Krym. Umožňovaly přenos zvuku na vzdálenost 5 km. (Obr. 3)

 

Obr. 4

Byly to vlastně pozemní stabilní naslouchací přístroje. Ty první byly sestrojeny už v roce 1880 a ve výzbroji armád byly až do 2. světové války. (obr. 4)

Neměly řady soch na Velikonočním ostrově vytvořit podobný efekt a pomoci v zachycení zvuků z moře ? Třeba varovat před blížící se bouří?

 

Obr.5 Kamenné ucho u městečka Ebbot Cliff

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 792

error: Kopírování zakázáno!