Případ astronauta z Fergany

Záhadná kresba dvou astronautů, údajně nalezená na skále v jeskyních horské oblasti Fergana v Uzbekistánu, je okrasou mnoha záhadologických publikací, věnovaných dávným návštěvám mimozemšťanů na Zemi.

Kresbu představil západní veřejnosti film, natočený na motivy Dänikenovy knihy „Vzpomínky na budoucnost.“ (1975)  (1)

Uvádí se, že jeskynní kresbu objevil sovětský spisovatel Dr. Vjlačeslav Zajcev ve Ferganě v Uzbekistánu, v blízkosti hranic s Čínou. Je prý na ní „bytost, která vypadá jako astronaut s dýchacím přístrojem, včetně kolmo startujícího létajícího talíře.“ Ať tak či onak, je to důkaz mimozemské návštěvy ve starověku.

V roce 1967 obrázek vyšel v časopise Sputnik (výběr ze sovětského tisku) u článku „Návštěvníci z vesmíru: Věda versus fikce“, podepsaný doktorem filozofie Vljačeslavem Zajcevem, vědeckým pracovníkem Literárního ústavu Akademie věd Běloruské SSR. V článku se psalo, že Zemi navštívili ve starověku mimozemšťané. Tímto tématem se Zajcev zabýval od roku 1959, o mnoho dříve, než totéž psal Erich von Däniken. Popis pod obrázkem byl: „Kosmonaut na skalní kresbě, nacházející se v blízkosti města Fergana (Sovětský Uzbekistán)“.

Časopis Sputnik vycházel v mnoha jazykových mutacích, včetně angličtiny, francouzštiny, španělštiny a také česky. Článek i kresba vyvolala po celém světě řadu ohlasů.

 

Obr.1 Článek V. Zajceva ve francouzské mutaci Sputniku

V příštím vydání Sputniku se objevil krátký text s upozorněním, že titulek byl mylný: „Omlouváme se našim čtenářům za chybu na straně 107 v předchozím čísle. Text uvedený nahoře vpravo obrázku u článku neodpovídá ilustraci. Skutečná legenda k obrázkům je uvedena na straně 110 – 111.“

 

Obr.2 Omluva v dalším čísle Sputniku (francouzská verze)

Z toho vyplývalo, že kresba je umělecké zpracování tématu článku, a jejím autorem je jistý A. Brousnlov. Jeho podpis je v pravé spodní části obrázku, v druhém bílém poli šachovnicového povrchu zprava. Opravdová skalní kresba z Fergany byla o stránku dále.

 

Obr.3 Skutečná skalní kresba z Fergany 

Umělecká kresba se však už rozletěla do světa, vysvětlení se už takového rozšíření nedočkalo.

Film „Vzpomínky na budoucnost“ uvedl Zajceva i kresbu. Když na tuto mystifikaci přišli kritici, von Daniken v časopisu Playboy v roce 1974 vše omlouval takto:

„Zajcev jako první publikoval článek, ve kterém psal, že kresba je stará. Tak se dostal do filmu „Vzpomínky na budoucnost“, a teprve teď říká, že kresba není stará. Když Rusové a Číňané něco říkají, nemůžete si být nikdy jisti, co to opravdu znamená. Někdy mají důvod říci jednu věc v soukromí a jinou na veřejnosti.“ (2)

 

Obr.4 Spisovatel Vjačeslav K. Zajcev (neplést si ho s módním návrhářem Vljačeslavem (Sláva) Zajcevem)

I přes vysvětlení obrázek „skalní kresby“ žije dále v záhadologických knihách a časopisech svým životem.

V knize „Satelliten der Götter: in Chinas verbotenen Zonen“ (1995) Hausdorf a Krassa uvádí, že jde o uměleckou rekonstrukci skalní kresby. Neuvádí ale, které.

Opětovné objasnění toho, jak to s kresbou opravdu bylo, provedl berlínský historik Joerg Dendl v roce 1997, který se vydal po stopách zpráv o čínských discích Dzopa (3) na zakázku Magazínu 2000. Výsledek jeho zkoumání zveřejnila i česká mutace Magazínu 2000 v číslech 4/1998 a 5/1998.

Přesto ještě v roce 2000 francouzský ufolog Didier Leroux napsal v časopise Lumières Dans la Nuit (č. 355), že obraz z Fergany je „hodný Star Wars“ a stěží lze ještě pochybovat o návštěvě mimozemšťanů ve starověku…

Kde se objeví příště?

Odkazy

(1)  Vzpomínky na budoucnost. SRN, 1970. ČSFD. Internet:  http://www.csfd.cz/film/34055-vzpominky-na-budoucnost/
(2)    Colavito, Jason: Faking Ancient Art in Uzbekistan.  http://www.jasoncolavito.com/faking-ancient-art-in-uzbekistan.html
(3)    (-r-): Jak to bylo s kameny Dzopa. ZaZ, 6.9.2014. Internet: http://www.zahadyazajimavosti.cz/index.php/2014/08/22/jak-to-bylo-s-kameny-dzopa-1/ 

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 759

error: Kopírování zakázáno!