Přístav na dně Středozemního moře

Italští oceanografové nalezli na dně moře pozůstatky neznámé starověké kultury

11.srpna 2015 italští vědci  z Národního institutu oceánografie v Terstu (OGS) (1), oznámili archeologický objev, který umožňuje výrazně rozšířit znalosti o prvních civilizacích v oblasti Středozemního moře.

Sonarem byla prozkoumána kdysi mělká úžina s řadou ostrovů mezi Sicílií a Tuniskem, která spojovala Afriku a Evropu. Poblíž ostrova Pantelleria došlo k překvapujícímu objevu.

Potápěči zde nalezli pozůstatky přístavního zařízení, které bylo v provozu už 6500 let před postavením Stonehenge.

Dominantou byl zřejmě monolit o délce 12 metrů, rozlomený na dvě části. Velký kamenný blok má bezesporu umělý původ. Jeho hmotnost je 15 tun. Pro srovnání, Stonehenge je postaveno z kamenů, které váží až 25 tun, s výškou až 4,1 m. Průměrná hmotnost kamenných bloků Cheopsovy pyramidy je 2,5 tuny.

Na stéle jsou jasně viditelné tři umělé otvory. Jeden z nich má průměr 60 cm a nachází se na vrcholu. Další dva (50 cm v průměru) jsou vyvrtané jen do poloviny monolitu. Je možné, že sloup sloužil jako přístavní maják. (2) (3)

Navíc našli místo, odkud byl sloup vytesán.

Výzkum OGS, za spolupráce univerzity v Tel Avivu, italského četnictva a skupiny profesionálních potápěčů, zveřejněn v časopise Journal of Archaeological Science ukazuje, že některé zdejší ostrovy byly obydleny už před 9.000 lety dosud neznámou starověkou kulturou. Do té doby spadá jen existence prvního kamenného chrámu v Göbekli Tepe v Turecku.

Ta zanikla poté, co souostroví, které se kdysi táhlo mezi pobřežím Sicílie a ostrovem Pantelleria, bylo postupně pohlceno stoupající hladinou moře po rozpuštění ledového příkrovu, který pokrýval velkou část současné severní Evropy během doby ledové (maximum zalednění asi před 18.000 lety).

Obr.4 Starověký přístav – monolit se nachází v pravém horním rohu mezi 8A a 2A. Molo, které chrání přístav, se skládá ze dvou valů a jsou označeny jako INNER RIDGE a OUTER RIDGE.

Podle:

(1)    National Institute of Oceanography and Experimental Geophysics in Trieste (OGS). Internet: http://www.ogs.trieste.it/en/content/institute
(2)    Lodolo, E.: A submerged monolith in the Sicilian Channel (central Mediterranean Sea): Evidence for Mesolithic human activity.  ScienceDirect​, 3.9.2015. Internet: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352409X15300535
(3)  Scoperto un sito archeologico sommerso nel Canale di Sicilia. Ha più di 9500 anni. Istituto Nazionale di Oceanografia e di Geofisica Sperimentale – OGS. Internet:  http://www.ogs.trieste.it/en/node/1107 

***

Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 751

error: Kopírování zakázáno!