Podivné útvary na snímcích z Marsu (53)

Fotografie, zaslané z Rudé planety, ukazují jakoby nějaké skřítky…

Hned dva Marťani se objevili na snímcích, pořízených robotem „Curiosity“. Oba číhají ve skalách, které zachytil objektiv fotoaparátu na palubě vozidla. Marťané jsou malí, úplní skřítkové. Jedna postava vypadá jako žena – má na sobě něco jako tuniku. Druhá – mužská – je jakoby v kalhotách.

Obr. 1-4

Virtuální archeologové by samozřejmě rádi našli lepší postavu, než byla slavná Marťanka, vyfotografována  v roce 2007. Ale do ní mají noví marťané daleko.

Tehdejší foto, pořízené vozidlem „Spirit“, rozšířené po celém světě, vyvolalo ostrou debatu. A až dodnes se mnozí domnívají, že v kráteru Gusev stojí socha Marťanky s nataženou rukou, výtvor zdejších obyvatel. Nové fotografie Marťanů nejsou tak přesvědčivé, ale podobnost s lidskými postavami tu je.

 

Obr.5 Marťanka z roku 2007

NASA komentovalo tyto objevy, které se v posledních letech, díky Internetu, rychle šíří.

Ashwin Vasavada, jeden z pracovníků týmu vozidla Curriosity, řekl, že by byl potěšen vidět na Marsu nějaké artefakty. Ale bohužel, není zde nic abnormálního nebo umělého. Virtuální archeologické nálezy jsou všechny projevem pareidolie – schopnost lidí vytvořit iluzorní představy z chaotických skvrn. A takových je v terénu na Marsu opravdu plno. Takže vidí, co chtějí vidět, a „infikují“ i ostatní svými iluzemi.

Pareidolia je také druh pophenie – schopnosti vidět některé očekávané struktury, vidět neexistující vztahy v náhodných a nesmyslných datech. Až do nedávné doby byly pareidolia a apophenia považovány za duševní poruchu a tedy by virtuální archeologové mohli být považováni za blázny.

Ale psychologové dnes ví, že iluzorní obrazy se mohou vyskytovat i u normálních lidí. Lidský mozek má obecnou tendenci k pareidolii, díky které poznává třeba známé tváře a předměty z malého množství konkrétních detailů, aniž by byl k dispozici úplný obraz.

Obr.6: To je parodie na objevy virtuálních archeologů – vtipálci vložili „Bigfoota“  z filmu Gimlin – Patterson do marťanské krajiny. „Bigfoot“ je však překvapivě podobný Marťance z kráteru Gusev.

 

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

 

error: Kopírování zakázáno!