Záhady Měsíce (7)

Jaderné výbuchy na Měsíci

O plánování takových zkoušek svědčí odtajněné archivní materiály, o kterých nedávno psal časopis Newsweek. Podle nich v 50. letech minulého století, za studené války, vláda Spojených států vymyslela plán na vybudování měsíční vojenské základny. Navíc – plánovala provést na Měsíci jaderný výbuch.

Exploze by vedla k „měsíčnímu zemětřesení„, ale co hlavní, vyvedla by z rovnováhy i vládu znepřáteleného SSSR… Ten tedy naplánoval podobný projekt.

Celkově si měl americký plán vyžádat tehdy nepředstavitelnou částku šesti miliard dolarů. Bylo plánováno, že na Měsíc bude dopravena jaderná hlavice, která již čekala ve skladě. V roce 1966 mělo být na měsíční základně již 12 vojáků.

Dějiny se však utvářely jinak. Dosažení Měsíce se ukázalo být složitějším projektem, než se na konci 50. let zdálo a bylo na pokraji možností lidstva konce 60. let 20. století.

V roce 1963 byla navíc podepsána Smlouva o částečném zákazu jaderných zkoušek, která mj. zakazovala provádění explozí jaderných zbraní ve vesmíru. (1)

Strašení jadernými výbuchy na Měsíci bylo grandiózním, ale přesto jen bizarním omylem vojenských stratégů.

Odkazy

(1) Mezníky jaderného věku. Internet: http://studena.valka.cz/mezniky_jaderneho_veku.htm

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!