Záhady Měsíce (5)

Měsíc není takový, jak se nám jeví?  

Možná jste si všimli, že na obzoru se měsíční disk zdá větší. Vyřešit tuto hádanku se pokoušel už Aristoteles. Až do nedávné doby se mělo za to, že tento optický efekt je způsoben zemskou atmosférou. Ale ve skutečnosti atmosférickou refrakcí (ohýbání světelných paprsků v atmosféře), je Měsíc opticky menší, než jeho skutečná velikost. (1)

Na vině je optická iluze (Ponzo iluze) (2), způsobená výhradně naším mozkem. Když Měsíc visí nad obzorem, náš mozek jej srovnává s ostatními objekty v popředí, jako jsou domy nebo stromy, a mylně identifikuje jako vzdálenější od nás. A čím dále je od nás objekt, tím větší se nám zdá. A čím výše je Měsíc nad obzorem, pak už jej nemáme s čím srovnávat a velikost se nám zdá být menší.

Kromě toho, Měsíc není kulatý, jak si myslíme, ale má vejčitý tvar. Protože je však natočen k Zemi stále jen jednou stranou, nemůžeme ho vidět v jeho pravé podobě.

Odkazy

(1)  Astronomická refrakce. Encyklopedie fyziky. Internet:  http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/1620-astronomicka-refrakce
(2)  Ponzo Illuzion. Wikipedia. Internet:  http://en.wikipedia.org/wiki/Ponzo_illusion

***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 225

error: Kopírování zakázáno!