Nejoblíbenější vědecké mýty

V různých oblastech vědy přetrvávají tvrzení, která jsou považována za obecně známé skutečnosti. Nicméně, ve skutečnosti nejsou ničím jiným než mýty a mylnými představami. Podle nedávných průzkumů 82 procent lidí zastává právě tyto mýty. Jsou to právě tyto mýty, které mnozí lidé považují za pravdu.

Blesk neudeří dvakrát na stejné místo

Je to spíše přísloví, které je třeba chápat v alegorickém smyslu. Ve skutečnosti jsou právě místa a objekty, které na základě určitých vlastností blesky přitahují. Tak např., do 103 patrového newyorského mrakodrapu „Empire State Building“ blesk udeří průměrně až 25 krát ročně. Během silné bouřky budova dostane za půl hodiny i osm úderů blesku!

Velkou čínskou zeď je možné vidět z vesmíru

Tento mýtus se zrodil v XVIII. století, kdy cestování vesmírem bylo ještě velmi daleko. A současní astronauté potvrdili, že pouhým okem je z oběžné dráhy zeď nemožné uvidět. I když délka Velké čínské zdi je více než 20 000 km, její šířka je pouhých šest metrů. Ti, kteří ji údajně viděli z vesmíru, ji pravděpodobně zaměnili s Velkým čínským kanálem, který je samozřejmě mnohem širší.

Červená barva dovádí býky k zuřivosti

Jak je známo, matadoři během býčích zápasů mávají před býkem červenou látkou pro jejich rozzuření. Ale i kdyby mávali látkou jiné barvy, výsledek by byl stejný: skot prostě neumí rozlišovat barvy.

Během jednoho experimentu vědci dali před býka tři figuríny, s látkami různých barev. Ukázalo se, že zvíře běží k té figuríně, jejíž látka se dala do pohybu… V aréně býk tedy nereaguje na barvu, ale na pohyby matadora.

Chameleoni mohou měnit barvu podle svého přání

Nejde o úplný mýtus. Tělo chameleona je pokryto zvláštními buňkami – chromatofory, které se v závislosti na situaci produkují ten nebo jiný pigment. Ale to neznamená, že změna barvy závisí na vůli plaza.

Zpravidla na to má vliv okolní prostředí. Takže, když na chameleona svítí přímé sluneční světlo, může se stát oslnivě bílým, aby odrážel teplo. Během chladnějších dob chameleon naopak ztmavne, aby absorboval světlo. Když samec chameleona potká samičku, může se ozdobit různými barevnými vzory, čímž signalizuje, že je připraven k páření.

Pokud hodíme minci z mrakodrapu, může i zabíjet

Můžete vyjít na nejvyšší mrakodrap a hodit dolů jakoukoliv minci. A můžete si být jisti, že nemůžete nikoho zabít. I když možná pro člověka, kterému mince spadne na hlavu, to nebude zrovna příjemný zážitek, ale rozhodně nebude smrtelný. Mince nikdy nevyvine „smrtící“ rychlost a nikdy nenabere obrovskou hmotu v letu. Příběhy o tom jsou jen pohádky.

Čtěte také:

Nejoblíbenější medicínské mýty. Cesty psychotroniky. 19.9. 2015, Internet: http://cestypsychotroniky.cz/index.php/zdravi/406-nejrozsirenejsi-medicinske-myty

error: Kopírování zakázáno!