Města v oblacích

Zprávy o městech, plujících po obloze, se objevovaly velmi často až do začátku XX. století.

 

 

 

Odraz takových zpráv se dostal i do literatury. Známý Gulliver na svých cestách viděl Laputo, město, plující na nebi. (1)

R.T. Anikevič v knize „Senněckij ujezd Mogilevskoj gubernii“ (vydané v roce 1907), uvádí, že „před dvaceti lety,“ kněz A. Kurněvič, cestují z Nemojty do Senno, za bílého dne spatřil „město s chrámy a obrovskými domy.“


Obr. 1 Gulliver pozoruje město Laputo, plující na nebi

V posledních letech tyto příběhy narazily na notnou dávku skepse. Ale přesto i v současné době dorazila zpráva o tom, že Nigérii došlo k hromadnému pozorování takového „plovoucího města.“

Pokud je možné věřit článku, zveřejněnému v «Peoples Daily», stalo se tak v pohraniční obci Dulali, které se nachází ve státě Bauchi (Nigérie) v březnu 2011. Said Misha právě dokončil ranní modlitbu v místní mešitě a připravoval k zatopení v peci (prodává horký čaj). Najednou si všiml všeprostupujícího a extrémně jasného světla, obklopující všechno okolo, a najednou si uvědomil, jako by samotné nebe spadlo na vesnici. Překonal však strach a podíval se na oblohu.

„Tam se objevilo něco širokého a rozsáhlého. Vypadalo to jako mrak, se objevilo se z ničeho nic a pomalu to letělo přes vesnici ve výšce stromů. Mrak byl jasný, a viděl jsem v něm krásné výškové budovy, stejně jako silnice s automobily. Bylo to opravdu jako létající město. A z něj jsem uslyšel hluk automobilů, jako bych byl v Ashakské cementárně,“ řekl muž.

Obr. 2 Článek v novinách o městu v oblacích, pozorovaném v Nigérii

Pokud by byl Said jediným svědkem tohoto jevu, mohli bychom jeho slova zpochybnit. Ale „plovoucí město“ viděli stovky obyvatel obce a okolních osad, včetně imáma mešity v obci.

Místní farmář, Mohammad Daud také vyprávěl o tom, jak on viděl „oblak“. Daud řekl, že když se podíval nahoru a uviděl objekt pohybující se pomalu přes vesnici, byl velmi překvapen, ale neměl strach. Vysvětlil podrobně, jakou viděl barvu budov, které byly „utkány“ z jiných pohyblivých a masivních mraků.

Další svědek, Ibrahim, desetiletý chlapec, ukázal na vrcholky stromů a řekl, že „neznámé létající město“ je míjelo a objevilo se na druhé straně, ale jejich koruny se ani nepohnuly.

„Věříme, že je to znamení, že brzy se stane něco významného v této malé vesnici. Něco velkého, co následně ovlivní život celého lidstva,“ řekl Yau Kaugama, politik, který doprovázel reportéry novin  «Peoples Daily», píšící reportáž o případu.

Imám Mallam Shehu Liman potvrdil názor vesničanů, a zdůraznil zejména, že věří, že Alláh použil tyto vize, aby otevřel naše oči, které by mohly nyní vidět, jak džinové (duchové) žijí v našem vlastním světě.

Přesně dva týdny po pozorování v této obci ji létající objekt navštívil znovu ve stejné době a zůstal na obloze téměř hodinu, než opět zmizel. V odpovědi na otázku, zda byla podána formální žádost nebo dotaz místním orgánům, imám prohlásil, že nevidí potřebu pro takovou žádost, protože létající objekt nijak nikoho nepoškodil, a každý byl přesvědčen o tom, že to byla určitě pozitivní návštěva, a nikoli negativní. (2) (3) (4) (5)

Obecně platí, že tento jev skutečně spadá do kategorie UFO, který je široce známý a popsaný na Západě, ale na africkém kontinentě je o něm mnohem méně informací. Podle některých vědců, událost také ukázala vliv náboženské víry a sociálně-kulturních faktorů u člověka při vnímání tohoto jevu. Ale místní lidé upřímně věří, že byli vlastně svědky „aktu božské vůle.“

Obr.3 – Scéna z animovaného filmu „Nebeský zámek Laputa“ (1986) na motivy Gulliverových cest

Je zajímavé sledovat paralely těchto vizí s pohádkami o bájné zemi Magonii, kde létají města (6), ale také o „lodích duchů“, tzv. „Létajícím (Bludném) Holanďanu“ (7), démonickém černém kočáru, legendy o Divoké honbě, atd.

Jakoby se někdy do tohoto nádherného cizího světa otevře okno a pak překvapení svědkové pozorují podivné obrazy nebo přeludy z jiných realit. Je řada rysů, které tyto vize spojují s UFO, ukazují na jakoby jejich společný původ.

Města na obloze, koráby a přízračné vzducholodě, mění svůj vzhled, projevují své charakteristické rysy podle typu probíhající dějinné éry. Tak, podle výzkumníka Petera Rogersona, dnes vymizely mýtické lodě duchů, stejně tak jako vymizela kultura lodí a zámořských objevů. Zůstaly pouze vzpomínky, které vypadají jako náhodné anomálie. Takové anomálie již nejsou spojeny s mýtem, protože tak velká je jejich znepokojující moc. Napadají realitu z nicoty, ale i tak je stále velmi silná.

Obr. 4 Přízračné město v Baškirii (2013).

Fenomén pozorování nebeských vidění má také řadu pozoruhodných podobností s archetypem smrti. Vidění obrazů vstupuje do našeho světa, přivádí své mrtvé, kteří ničí úrodu, a pak ji na „onom světě“ konzumují jako jídlo. Takové názory jsou charakteristické pro většinu archaických společností a tvoří základ obětních obřadů. Na druhé straně, odrážejí letité téma věčného nepokoje, způsobeného porušením tabu.

V poslední době se město duchů objevilo po těžkých deštích v čínském městě Huanshan (2011). Svědci ho popsali jako obří fatu morganu s  úžasnou jasností. (8) (9)

Další město duchů se objevilo v Burzjanském okrese v Baškortostánu v zimě 2013. Bohužel, na fotografiích není možné rozlišit všechny detaily, které svědci popisují. (10)

Obr. 5 Přízračné město v Huansan (2011)

 

Z jedné strany se musí k těmto vizím přistupovat jako k zhmotněnému archetypu, a na druhé straně, pokud se jev bude i nadále objevovat, měl by být podrobně vědecky sledován. 

Ilja Butov 

Odkazy:

(1)    Gulliverovy cesty. http://cs.wikipedia.org/wiki/Gulliverovy_cesty
(2)    Floating ‘Interdimensional City’ Witnessed by Hundreds of Villagers in Africa.
(3)    Flying city sighting in Nigeria: UFO or sign from God. Doubtfull News, 25.04.2012, Internet: http://doubtfulnews.com/2012/04/flying-city-sighting-in-nigeria-ufo-or-sign-from-god/ 
(4)    Flying city spotted over Nigeria, Dulali. http://www.dailymotion.com/video/x2nqrfn
(5)    Floating city seen over Nigeria by residents of Dulali. YouTube, https://www.youtube.com/watch?v=kxRoyRXR9Yk
(6)    Magonia, http://en.wikipedia.org/wiki/Magonia_%28mythology%29 
(7)    Flying Dutchman, http://en.wikipedia.org/wiki/Flying_Dutchman 
(8)    Gigantskij miraž v Kitaje. http://078.com.ua, 27.06.2011. Internet: http://078.com.ua/blogs/mesta-gde-my-pobyvali/gigantskii-mirazh-v-kitae-video.html
(9)    Редкий мираж в Китае. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=-5I9dQ93Z2c#t=13
(10)    В Бурзянском районе Башкортостана жители деревни увидели город-призрак. http://alladin.homegate.ru/post/25668  – https://www.youtube.com/watch?v=loH5H4y_5Z0

Ze stránek UFOKOM Bělorusko: http://www.ufo-com.net/

error: Kopírování zakázáno!