Záhady na Maltě a Gozo (2)

Malta – Atlantida? 

Jedna z nejzajímavějších záhad Malty je zmizení lidí z ostrova kolem 2500 let př. n.l. * Kam zmizeli stavitelé úžasných maltských chrámů a podzemních labyrintů? * Platónův příběh * Potopené stavby

Nejzajímavější verze záhadného zmizení Malťanů je spojena s historií bájného ostrova – Atlantidy, kterou vyslovil řecký filozof Platón.

Badatelé, hledající Atlantidu, prozkoumali už téměř všechny části světa – od Jižní Ameriky po Antarktidu. Nicméně, největší pozornost vždy vedla ke Středozemnímu moři.

Jedním z prvních byl ministr školství Ruska akademik Avram Norov (1795 – 1869). Ve své monografii „Putěšestvija“ („Cestování“) navrhl, že část Atlantidy by mohla být na Maltě. A dnes tuto domněnku rozvíjí badatel dávné historie Malty, autor knihy „Malta: Ozvěny Platónova ostrova“, Anton Mifsud.

„Srovnal jsem výsledků archeologických výzkumů Maltského souostroví s dialogy Timaos a Kritias, kde Platón popisuje Atlantidu,“ říká Dr. Mifsud,  „a našel jsem důkazy, že kdysi zaujímala obrovské území v samém srdci Středozemního moře – na samém místě, kde je nyní Maltské souostroví.“

V důsledku nějakého kataklyzmatu část pevniny klesla pod vodu, takže zůstal jen malý kousek, který se později stal známým jako Malta. Nepřímo to potvrzuje topografie ostrova: jeden okraj tvoří vysoké skalnaté útesy, zatímco druhý zvolna přechází do moře.

Kromě toho, Kritias mluví o velmi vyspělé civilizaci, která postavila řadu chrámů. A na Maltě bylo více než čtyřicet chrámů.

Další potvrzení této hypotézy přináší poslední objevy.

 

Obr.1 V jeskyni Dar Dalam byly nalezeny pozůstatky trpasličích slonů a kosti lidí.

Potopené stavby

Pod vodou, nedaleko města St. Julian a Marsaxlokk, archeologové našli trosky starověkých chrámů. Na stejném místě vedou do moře i tajemné „koleje“.

Obr. 2 Koleje, vedoucí do vody

„Skepse v otázce existence Atlantidy ve vědeckých kruzích byla opuštěna poté, co byla objevena dříve mýtická Trója a krétský Labyrint, popisovaný jako obydlí Minotaura,“ říká specialista na atlantologii, petrohradský historik, doktor filozofie a antropologie, Svetoslav Romanov.

„Proto se téměř každý rok objevují zprávy o nových pokusech najít místo, kde jsou ukryty pozůstatky první civilizace na Zemi. Zda to byla Malta, je ale sporné.“

Datum zničení Atlantidy a zmizení maltské civilizace také nesouhlasí. Atlantida však zanikla v 10. tisíciletí před n. l. – pokud se samozřejmě, Platón nespletl.

Pokračování

 

***

 Líbil se vám článek a celý web? 

Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 658

error: Kopírování zakázáno!