Poslední tajemství Velikonočního ostrova (1)

Specialisté stále neví, kdo a proč postavil kamenné obry na Velikonočním ostrově – bylo to před milióny lety, nebo jen před několika staletími? Vědci předložili další hypotézu… 

Malý kousek souše v Tichém oceánu nedává spát vědcům po celá staletí.

Obyvatelé, kteří postavili téměř tisíc kamenných soch moai, někam zmizeli, takže jich řadu ani nedokončili. Zdá se, jako by práce byly náhle zastaveny. Hrstka zbývajících domorodců nemohla říci nic o osudu svých krajanů.

Ale o skutečnosti, že na Velikonočním ostrově existovala rozvinutá civilizace, není pochyb. Hlavní důkaz o její existenci jsou právě tyto sochy.

Podle většiny výzkumníků, divoši neměli síly ani možnosti pohybovat sochami o váze několik desítek tun a výšce 3 až 20 metrů. A co je nejdůležitější – pečlivě je rozmístit po celém ostrově.

„Takovou práci mohli provést pouze mimozemšťané,“ propaguje svou nejfantastičtější hypotézu známý švýcarský cestovatel a spisovatel Erich von Däniken. „Ne nadarmo se oči soch dívají na oblohu.“

Podle tohoto spisovatele mimozemšťané přišli na ostrov z důvodu poruchy své lodi. A když ji opravovali, ze zábavy tesali vlastní sochy. Proto mají moai dlouhé tváře.

Když loď opravili, kosmičtí návštěvníci odletěli, a zanechali zde mnoho nedokončených soch.
O nic méně extravagantní verzi představila v knize „The Secret Doctrine“ (Tajná doktrína) filozofka a okultistka Helena Petrovna Blavatská.

Obr. Obyvatelé Velikonočního ostrova. Rytina z roku 1860. Všimněte si převislých ušních boltců.

Předpokládala, že Velikonoční ostrov byla částí Lemurie – mýtické země. Žili v ní, vedle Lemurijců také Atlanťani – lidé, kteří přežili potopení Atlantidy.

Příslušníci obou těchto ras byli podle legend obři o velikosti 7 až 18 metrů. Proto je pro ně na výrobu a rozmístění desetimetrových soch nebylo těžké.

Ale i zde zasáhly obrovské povodně, o kterých se hovoří v místních legendách: „Z nebe i z nitra země udeřily blesky, přišla velká voda, a nebylo nic vidět kolem sebe.“ A rozhněvaný bůh Uvoke dokončil katastrofu, „rozdělil zemi“ svým ohnivým kyjem. Ostrov se potopil tak rychle, že nikdo neměl čas k útěku.

Nicméně, říká Madam Blavatská, za několik staletí se tento kousek země zvedl ze dna, což je obecně typické pro ostrovy sopečného původu. A tak dokonce i sochy zůstaly ve své téměř původní podobě. Ale mnohé, samozřejmě, popadaly ze svých podstavců.

Okřídlení lidé

Třetí verze, které se drží většina vědců: vinou místních obyvatel došlo na Velikonočním ostrově k ekologické katastrofě, která proměnila tichomořský ráj v poušť.

„Počet ostrovanů rostl a začali les kácet rychleji, než se stačil obnovovat,“ řekl v televizní stanici „Discovery“ americký biogeograf Jared Diamond. (1)

Aby uvolnili pozemky pro zemědělství, lesy vypálili, stromy použili pro stavby, nebo s nimi topili.

A brzy se tak projevil nedostatek potravin a vody. Les přestal zadržovat vlhkost, začalo sucho, potoky vyschly. Půda ztratila dřívější plodnost.

Během úpadku domorodci začali stavět Moai, aby si usmířili bohy. Ale bohové nepomohli. Kolaps vysoce rozvinuté civilizace dovršil kanibalismus.

Nicméně někteří badatelé věří, že do dnešního dne zůstal klan původních obyvatel ostrova, který ukrývá před nezasvěcenými prastaré znalostí svých předků.

Například mohou přechovávat starobylou literaturu domorodců – Rongo Rongo.

Znaky, vyryté na hladkém povrchu desek a také obrázky, ukazují okřídlené lidi, podivné dvounohé tvory, fantastická zvířata, spirály – jejich smysl vědci stále nemůže rozluštit.

Jeden z místních lidí jednou přiznal badatelům, že předkové potrestají každého, kdo odhalí bledým tvářím tajemství tohoto písma.

Jenže všechny tyto fascinující hypotézy padnou, pokud se střetnou se suchými vědeckými fakty.

Pokračování


***
Líbil se vám článek a celý web? Podpořte, prosím, badatele, autory a překladatele jakoukoli částkou na účet: SBERBANK, č. ú. 4211013926/6800, variabilní symbol článku je 334

error: Kopírování zakázáno!